Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis saldırısıyla gözaltına alınanlara dava açıldı

Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis saldırısıyla gözaltına alınanlara dava açıldı. Savcılık iddianamede, polisin şiddet ve tehditlerini görmezden gelerek grubun dağılmayarak polise direndiğini ve müdahaleyle gözaltına alındıklarını belirtti. Savcılık ayrıca gözaltına alınan 5 avukat ile ilgili Antalya Barosu'na bilgi notu gönderdi

Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis saldırısıyla gözaltına alınanlara dava açıldı

8 Mart’ta Antalya’da düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü sırasında gözaltına alınanlar hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınanlara bir de dava açıldı.

40 kişi hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme, Bunların Hareketlerine Katılma” iddiasıyla hazırladığı iddianame, Antalya 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Savcılık iddianamesinde “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Krizin faturasını kadınlar ödemeyecek”, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Nefrete inat yaşasın hayat” sloganları yer aldı. Savcılık iddianamede, polisin şiddet ve tehditlerini görmezden gelerek grubun dağılmayarak polise direndiğini ve müdahaleyle gözaltına alındıklarını belirtti.

Baroya bilgi notu

Soruşturmayı yürüten Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, eylemde gözaltına alınan 5 avukat için Antalya Barosu’na bilgi notu gönderdi. Avukatlar hakkında 2911 sayılı yasa kapsamına giren suçlar kapsamında Antalya 8 Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını bildiren başsavcılık, barodan gereğinin yapılmasını istedi.

Ne olmuştu?

Antalya’da feministlerin çağrısıyla 9. Feminist Gece Yürüyüşü için Üç Kapılar’da bir araya gelenlerin önüne polis barikat kurmuş, yürüyüşe devam ederek barikatı zorlayan kadınlara saldıran polis, 5’i avukat 40 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltılara rağmen polis saldırına direnen kadınlar barikatı aşarak yürüyüşlerine devam etmişti.

Gözaltına alınanlardan üniversite öğrencilerinin ise üniversite öğrencilerinin, “terör olayına karıştıkları” gerekçesi ile bursları kesilmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur