ABD’de kürtaj hakkını koruyan kararın bozulmasına yönelik Anayasa Mahkemesi taslağına tepkiler

ABD Yüksek Mahkemesi'nin kürtaj hakkını koruyan 1973 tarihli Roe v. Wade kararını bozup kürtajla ilgili düzenlemeyi eyaletlere bırakacak bir karar almaya hazırlanması ülkede tepki görüyor

ABD’de kürtaj hakkını koruyan kararın bozulmasına yönelik Anayasa Mahkemesi taslağına tepkiler

Fotoğraf: Joseph Prezioso/AFP/Getty Images

ABD Washington’da Yüksek Mahkeme’nin kürtajı ülke çapında yasallaştıran 1973 Roe v. Wade kararını bozmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Kararla ilgili haberlerin yayılmasının ardından kürtaj hakkının korunması için eylemler düzenleniyor.

Söz konusu karar hazırlığı, aralık ayında Mississippi’de alt mahkemeler tarafından engellenen bir yasa olan hamileliğin 15. haftasından itibaren kürtaj yasağını yeniden yürürlüğe koyma teklifi üzerine sözlü bir tartışmaya dayanıyor. Yüksek Mahkeme çoğunluğunun Mississippi’nin kürtaj yasağını destekleme eğiliminde olduğu ve beş oy bulunabileceği belirtilirken önümüzdeki günlerde resmi bir karar çıkarılması bekleniyor.

ABD’de çok sayıda kadın Yüksek Mahkeme önünde toplanarak sızan taslağa tepkisini gösterdi. Protestolar ABD’nin New York, Boston, Nashville, Dallas, New Orleans gibi pek çok şehrinde gerçekleşirken kürtaj karşıtlarından da çeşitli eylemler gerçekleşti.

ABD’nin en yüksek yargı organında toplam 9 yargıç bulunuyor. Bunların 6’sı Cumhuriyetçi başkanlar tarafından atandı. Eğer Mahkeme sızan şekilde karar alırsa, kürtaj ABD eyaletlerinin yarısında yasaklanabilir.

Demokrat Partili senatör Elizabeth Warren, Yüksek Mahkeme önündeki eylemde “Öfkeli, üzgün ve kararlıyım” diyerek ABD Kongresi’nin Roe v Wade kararını korumak için kanunlaştırması gerektiğini belirtti.

Warren, “Cumhuriyetçiler yıllardır bugünler için çalışıyorlar. Yüksek Mahkeme’deki yargıçları yetiştirerek, ABD’lilerin çoğunluğunun istemediği bir kararı alacak çoğunluğu sağlamalarına çalışıyorlar” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris de bir açıklama yayımlayarak “Tüm Amerikalıların hakları tehdit atında. Eğer özel yaşam hakkı yavaşlatılırsa herkes bir gün kişisel hayatıyla ilgili aldığı kararlarda devletin müdahalesiyle karşılaşabilir. Bu, her şeyimizle kadınlar ve ülkemiz için mücadele etme zamanı” dedi.

Eski ABD Başkanı Barack Obama ve Michelle Obama da bir ortak açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bu kararın sonuçları yalnızca kadınlar için değil, özgür bir topluma inanan hepimiz için kötü olur. Devletin kişisel hayatımıza ne kadar karışabilecğeinin sınırları var.

Politico, taslağın bir kopyasını yayımladı.

Dünya basınının gündeminde ilk olarak Politico’nun paylaştığı sızan taslak ve taslağa ilişkin tepkiler geniş yer tuttu. Kürtaj hakkının yasal dayanağını oluşturan mahkeme kararının, Yüksek Mahkeme yargıçları tarafından bozulması yönünde çıkan belge dünya basınında da geniş yer buldu.

Kaynak: Guardian

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur