“Türkiye yeni ilaçların yüzde 79’unu alamıyor”

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) Türkiye'deki hastaların yeni teknoloji ile üretilen ilaçların yüzde 79'una erişemediğini açıkladı. Bu durumu fiyat politikalarına bağlayan AIFD Yönetim Kurulu Başkanı Mete Hüsemoğlu fiyatlandırma sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi

“Türkiye yeni ilaçların yüzde 79’unu alamıyor”

Dünya gazetesinden Yasemin Salih’e konuşan AIFD Yönetim Kurulu Başkanı Mete Hüsemoğlu, yeni ilaçlar için fiyat düzenlemesinin güncellenmesi gerektiğini belirtirken “Avrupa İlaç Endüstrileri ve Örgütleri Federasyonu’nun (EFPIA) 2022 raporuna göre Türkiye, Avrupa’da onay almış olan yeni ilaçların yüzde 79’una erişemiyor. Bunun nedeni fiyat politikası” dedi.

Türkiye’deki ilaç pazarının yüzde 50’sini temsil eden Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD), Türkiye’de ilaç fiyatlandırma sisteminin yeniden kurgulanması gerektiğini ifade ediyor.

“İlaç tedariği dövize bağlı”

Hüsemoğlu, şubat ayında yapılan ilaç fiyatlandırmasıyla ilgili Avro kuru güncellemesine dikkat çekerek şunları söyledi:

İlaç tedariğinin aksamadan sürdürülebilmesi için bu sektörün birçok açıdan dövize bağlı olduğu unutulmamalı. Bizler en azından dövizdeki bu hareketli dönem normalleşinceye kadar fiyat güncellemesinin yılda iki üç kez yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Avrupa İlaç Üreticileri ve Birlikleri Federasyonu’nun (EFPIA) 2022’de yayımladığı Hastaların Yenilikçi Tedavilere Erişimi Beklemeleri Raporu’na dayanarak konuşan Hüsemoğlu, Türkiye’nin 2020’de herhangi bir yeni ilacı geri ödeme sistemine almadığını belirtirken, son üç yılda yeni ilaçların sadece yüzde 21’inin Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur