TÜİK’in onaylamadığı istatistikleri açıklayanlara ‘hapis cezası’ hazırlığı: “İstatistikte engizisyon dönemi mi geliyor?”

Ekonomi araştırmacılarının göstergelere ilişkin resmi olmayan verileri ülkenin istatistik kurumu olan TÜİK'in onayını almadan yayımlamaları durumunda 3 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilmelerine neden olacak bir yasa hazırlığı yapılıyor

TÜİK’in onaylamadığı istatistikleri açıklayanlara ‘hapis cezası’ hazırlığı: “İstatistikte engizisyon dönemi mi geliyor?”

Bloomberg’den Fırat Kozok’un haberine göre ekonomi araştırmacılarının göstergelere ilişkin resmi olmayan verileri ülkenin istatistik kurumu olan TÜİK’in onayını almadan yayımlamaları durumunda 3 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilmelerine neden olacak bir yasa hazırlığı yapılıyor. İsmini Bloomberg’e vermeyen iki AKP’li yasanın bu hafta Meclis’e sunulacağını da ekledi

ENAG: “Her zaman enflasyon oranını paylaşacağız”

Haberin ardından bağımsız iktisatçılardan oluşan ve her ay TÜİK’ten yarım saat önce enflasyon açıklayan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), “ENAGrup bu sayfada ve her zaman enflasyon oranını halkımız ile paylaşacaktır” şeklinde bir açıklama yaptı. ENAG, daha önce iktidar tarafından da açıkladığı enflasyon oranlarından dolayı hedef gösterilmişti.

Aziz Çelik: “Bu istatistik engizisyonu girişiminden vazgeçin!”

Emek alanındak yazılarıyla tanınan Aziz Çelik de Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları dedi:

İstatistikte engizisyon dönemi mi geliyor?

TÜİK’e alternatif araştırmalara hapis cezası geliyormuş! Bu istatistik engizisyonu girişiminden vazgeçin! İstatistiki araştırma metodolojisinin, ölçek oluşturmanın evrensel bilimsel kuralları var. İdari ve siyasi bir kuruma bilimsel çalışmaları sansür yetkisi verilemez.

Akademik alandaki saha araştırmaları ile ilgili etik kurul mekanizması var. Bağımsız araştırma kurumlarının çalışmaları izne bağlanamaz. Bu çalışmaları beğenmeyenler bilimsel eleştirilerini yapar. Yasa ile bilimsel araştırmayı izne bağlamak engizisyondan farksızdır.

TÜİK kendi metodolojisinin doğru diğerlerinin hatalı olduğunu düşünüyorsa bunu gerekçeleri ile kamuoyuna açıklar. TÜİK çok sayıda uzmanın çalıştığı birikimi olan bir kurum. İsterlerse diğer istatistiki çalışmalara ilişkin eleştirel yayın yapabilirler.

DİSK-AR 10 yıl boyunca geniş tanımlı işsizlik oranı açıklamasaydı ve kamuoyu oluşmasaydı TÜİK 2021’de geniş tanımlı işsizlik açıklamaya başlar mıydı? Elbette hayır! Bağımsız ve alternatif araştırmalar bilimi geliştirir.

Varsa itirazınız yapın açıklamanızı, yazın makalenizi. Hakemli akademik bir dergide yayımlayın. Hepimiz öğrenelim. Uluslararası yayın olursa dünya da öğrenir. Boş işleri bırakın!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur