Tıbbi cihaz kullanıldığı için elektrik desteği alan hane sayısı sadece 144

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil'in soru önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın cevabına göre tıbbi cihaz kullanıldığı için elektrik desteği alan hane sayısı sadece 144. Bakanlık başvuru sayısını ise açıklamadı

Tıbbi cihaz kullanıldığı için elektrik desteği alan hane sayısı sadece 144

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, KOAH, SMA, ALS ve diğer kronik hastalıkları nedeniyle cihaza bağlı yaşayan hastalara her ay elektrik desteği sağlıyor. Yardım verilebilmesi için ise belirli kriterlerin taşınması gerekiyor.

Elektrik desteği sağlanacak kişinin “sosyal yardım hak sahipliği” bulunması şartlar arasında. Ancak, aylık bin 798 TL olan evde bakım yardımından da faydalanmıyor olması gerekiyor.

Elektrik zamlarının ardından evlerde tıbbi cihaz kullanma zorunluluğu olan hastaların faturaları gündeme geldiğinde CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na iki ayrı soru önergesiyle kaç hastanın elektrik yardımı talep ettiğini ve yardımdan faydalandığını sordu.

Yeşil’in sorusuna Bakanlık’tan cevap geldi. Başvuru sayısını açıklamayan Bakanlık, sadece 144 aileye elektrik desteği sağlandığını ifade etti. Destek miktarı ise 200 liradan 206 liraya çıkarılmış.

Yeşil, Bakanlığa elektrik desteği için yardım talebinde bulunan başvuru sayısını iki kere yazılı olarak sormasına rağmen cevap verilmemesine tepki gösterdi. Üç kişilik bir aile içerisinde makinaya bağlı olarak yaşayan bir hastanın eline ulaşan elektrik faturasını gösteren Yeşil, 200 liralık destek paketinin 2022 yılı için yüzde üç oranında arttırılmasının vicdani olmadığını ve TÜİK’in resmi enflasyon rakamlarının dahi oldukça gerisinde olduğunun altını çizdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur