Şişli Etfal’in ihalesi yapıldı: Asıl amaç hastaneyi boşaltıp, araziye çökmek ve o arazi üzerinde yeni rant projeleri hayata geçirmek

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan Şişli Etfal Hastanesi'nin eski binasının tadilat ihalesi yapıldı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü birimlerini yerleştirmek için yapılan tadilat ihalesini protesto eden Şişli Etfal Dayanışması açıklamalarda bulundu

Şişli Etfal’in ihalesi yapıldı: Asıl amaç hastaneyi boşaltıp, araziye çökmek ve o arazi üzerinde yeni rant projeleri hayata geçirmek

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan Şişli Etfal Hastanesi’nin eski binasının tadilat ihalesi bugün (27 Nisan) yapıldı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü birimlerini yerleştirmek için yapılan tadilat ihalesini protesto eden Şişli Etfal Dayanışması, Fatih Çemberlitaş’ta bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya geldi.

Hastanenin depreme karşı güçlendirme yapılacağı gerekçesiyle bölünerek Seyrantepe ve Sarıyer’e taşınmasından sonra eski binanın ihaleye açılması Şişli halkının tepkisini çekmişti. İhale öncesinde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelen Şişli Etfal Dayanışması, binanın ihaleye çıkarılmasını kollarına ve binanın pencerelerine siyah bantlar takarak protesto etti.

Yapılan açıklamadan sonra Etfal Hastanesi’nin İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredilmesini takip etmek için içeriye heyet girdi. Şişli Etfal Hastanesi’nin İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredilmesine ilişkin ihaleyi takip eden heyet çıktıktan sonra içeride yaşananları anlattı.

“İnsanlar sağlık hakkına erişemedi”

Tüm uyarılara rağmen pandemi döneminde alelacele taşınma işleminin yapıldığı belirtilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Taşınmayla birlikte zaten krize girmiş sağlık sisteminin de etkisi ile on binlerce insanın hizmet aldığı bu bölgede sağlık hakkına erişmekte ciddi sıkıntıların ortaya çıkacağını vurguladık. Yaşlıların, engellilerin, gebelerin ve çocukların sağlık hizmetine ulaşımda büyük problemler yaşayacağını ve yine yeni yapılan hastanenin gerek konumu gerekse stat ile yan yana olmasının özellikle acil sağlık hizmetlerine yapacağı etki konusunda uyardık. Tüm uyarılarımıza rağmen pandemi döneminde alelacele, yangından mal kaçırır gibi taşınma işlemi gerçekleştirildi. Maalesef bu süreçte yaptığımız tüm uyarıların bir bir gerçekleştiğine tanık olduk.

“Yetkililer yapılan planlamadan bihaber”

Açıklamada hastane binasına ne olacağı ve bölgede nasıl bir planlama yapılacağına dair yetkililerden yeterli cevaplar alamadıkları belirtilirken devamında şunlar söylendi:

Halkın yararına çalışması gereken bürokratların, yöneticilerin Şişli Etfal’e dair yapılan planlamadan bihaber olduğu defalarca ortaya serilmiştir. Binanın taşınma gerekçesi konusunda hepsinin ilk baştan beri dillendirdiği tek bir cevap vardı; o da binanın depreme dayanıksız olduğu, bu yüzden hastanenin taşınması gerektiği ve bu konuda ellerinde bilimsel raporların olduğudur. Bizler sağlık hizmeti alan, veren yurttaşlar olarak sürecin başından beri hastane binamızın güçlendirilmesini, güçlendirilemiyorsa yıkılıp yerinde yeniden yapılmasını nitelikli, kamusal sağlık hizmetinin verilmesini talep ettik.

Güçlendirilmeye uygun değilse neden ihale yapılıyor

Güçlendirilmeye uygun değil denilen hastane binasının ihaleye açılmasına değinilerek, “Binanın 2. 4. 5. 6. 7.ve 8. katlarının herhangi bir güçlendirme çalışmasına gerek duyulmaksızın iç tadilat ve dekorasyonunun yapılması ihale edilmekte ve bu katlara kendisi taşınmayı planlamaktadır” denildi.

Yapılan ihalenin bilimsel olarak yanlış olduğu belirtilen açıklamanın devamında şu sorular soruldu:

Asıl amaç, hastaneyi boşaltıp 36.525 metrekarelik, son derece değerli araziye çökmek, o arazi üzerinde yeni rant projeleri hayata geçirmek mi? Çürük dediğiniz, yıkılacak dediğiniz bu binaya dediğiniz doğruysa nasıl taşınmayı planlamaktasınız, müdürlüğünüzde çalışan emekçilerinizi düşünmüyor musunuz? Dediğiniz yalansa bu planlama sonucu boşalttığınız ve taşıdığınız hastanemize ulaşım konusunda sıkıntı yaşayan bu yüzden sağlık hizmeti alamayan ve zarar gören halka karşı sorumluluğu alacak mısınız?

Tadilat ihalesinin derhal iptal edilmesi istenen açıklamada sıralanan talepler şöyle:

  • Hastanemizin 123 yıldır bulunduğu alanda, tam teşekküllü, modern binalarda inşa edilerek nitelikli, kamusal, sağlık hizmeti verilmesini, bulunduğunuz mevkilerin asli görevi olan halkın yararına çalışma olduğunu hatırlayarak sağlanması,
  • Hastane binamızın bulunduğu alanın 123 yıldır sağlık hizmeti verilen bir tarihi olduğunu, bunun bizim mirasımız olduğunun unutulmamasını, rant odaklı bir planlamanın akıllara bile getirilmemesi,
  • Etfal Hastanesi tarihsel deneyimi ve birikimi ile Seyrantepe, Sarıyer ve yeniden yapılacak Şişli’deki binalarda sağlık hizmeti verebilecek kapasitededir. Sağlık hakkının uluslararası hukukta korunan en temel insan haklarından biri olduğu bilinciyle üç hastanede de sağlık hizmeti verilecek şekilde planlanma yapılması.

Şişli Etfal Hastanesi’nin İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredilmesine ilişkin ihaleyi takip eden heyetten açıklama

Yapılan açıklamadan sonra İl Sağlık Müdürlüğü’ne giren heyet, sonrasında dışarıda bekleyenlere bilgilendirme yaptı. Heyet, ihaleyi izlemek yerine, İl Sağlık Müdürü ile görüştürüldüklerini söyledi.

Yaptıkları görüşmede İl Sağlık Müdürü, kamuoyunu yanlış yönlendirdiklerini ima etti.

Heyet ise İl Sağlık Müdürü’ne “Şişli Etfal Dayanışması olarak defalarca il sağlık müdürlüğü dahil tüm mercilere başvurup sorduğumuzu hatta TBMM’de vekiller kanalı ile soru önergeleri verdirdiğimizi, 30 bin imza toplayıp Sağlık Bakanlığı’na teslim ettiğimiz halde bu güne dek tatmin edici bir yanıt alamadığımızı, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanemizin akıbetinin ne olacağı bizim için hâlâ belirsizliğini koruyor” dedi.

İl Sağlık Müdürü, hastanenin arazisinin yerine “çocuk” ağırlıklı 300/400 yataklı bir hastane projesinin yapıldığını ve bu projeye onay beklendiğini ifade etti.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün geçici süre ile hastaneye taşınma gerekçesi olarak da, hastane arazisinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğu ve boş bırakıldığı takdirde hem metruk hâl alacağı, hem de “vakıflara kira ödenmesi” gerekeceğini ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce hastane arazisinin farklı projeler için kullanılabileceğini ifade etti.

Yapılan görüşmede; hastane arazisinin sağlığa dönük kullanılacağı beyan edildi. Ancak Şişli Etfal Dayanışması’na verilen bu bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması talebi kabul görmedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur