Sahne direnişin: İşten atılan EnerjiSA işçileri ve EnerjiSA mağdurları elektriği kesilen Moda Sahnesi’nde buluşuyor

Sabancı'ya bağlı EnerjiSA'nın yarattığı iki direniş, işten atılan Başkent Elektrik işçileri ve Moda Sahnesi, birleşiyor ve EnerjiSA mağdurlarına çağrı yapıyor: "Onlar emeğe ve sanata düşmanSA emek ve sanat isyan olur"

Sahne direnişin: İşten atılan EnerjiSA işçileri ve EnerjiSA mağdurları elektriği kesilen Moda Sahnesi’nde buluşuyor

Sarı sendika TES-İŞ’ten DİSK/Enerji-Sen’e geçtikleri için işten atılan EnerjiSA işçilerinin Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önündeki direnişi üçüncü haftasına girdi. İşe geri dönme, işyerindeki sendikal baskının bitmesi ve işten atmaların sonlandırıldığına dair resmi açıklama talebiyle her gün eylem yapan EnerjiSA işçileri, Salı günü yaptıkları eylemde 15 Nisan’da Moda Sahnesi’ne gideceklerini duyurdu.

EnerjiSA mağdurları

Moda Sahnesi, yılbaşında yapılan elektrik zammının ardından gelen fahiş faturayı “ödemeyeceğini” açıklamıştı. Fahiş elektrik zamlarına, özelleştirilmiş elektrik dağıtımına karşı fatura ödememe tavrıyla gündeme gelen Moda Sahnesi, ikinci kez elektrikleri kesildiğinde elektriklerini kendilerinin bağladıklarını açıkladı.

Anayasa’nın 64. maddesinde yer alan devletin sanata destek olması gerektiği ibarelerini hatırlatan Moda Sahnesi, direnişini “Devlet Tiyatrolarının ve Şehir Tiyatrolarının faturaları hangi kaynaktan ödeniyorsa Moda Sahnesi’nin faturaları da oradan ödensin” diyerek sürdürdü.

Ancak dün (13 Nisan) EnerjiSA ekipleri gelerek Moda Sahnesi’nin elektriğini kesti ve sayaçlarını değiştirdi. Yeni takılan sayaçlarla sayaç üzerinden elektriğin yeniden bağlanmasının önüne geçildi.

Sahne direnişin

Sabancı’ya bağlı EnerjiSA’nın yarattığı bu iki direniş birleşiyor ve EnerjiSA mağdurlarına çağrı yapıyor. İşten atılan EnerjiSA işçileri ve DİSK/Enerji-Sen yöneticileri bugün Moda Sahnesi’ne gidiyor. Faturası yüksek geldiğinden mağdur olanlara, elektriği kesilenlere, emek dostlarına, Moda Sahnesi’nin elektriğinin kesilmesinden rahatsız olanlara çağrı yapan DİSK/Enerji-Sen, “Onlar emeğe ve sanata düşmanSA emek ve sanat isyan olur” diyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur