Moda Sahnesi’nin elektriği bir kez daha kesildi: “Sabancı Holding bir sanat kurumunun çalışmasını engelledi”

Kesilen elektriklerini kendilerinin açtıklarını açıklayan Moda Sahnesi'nin elektrikleri yeniden kesildi. Moda Sahnesi Kurucusu ve Yönetmen Kemal Aydoğan, yaptığı açıklamada "Sabancı Holding bir sanat kurumunun çalışmasını engelledi. Bunların saltanatını yıkacağımıza dair kendi inancım tam" dedi. Moda Sahnesi'ne Hukuksuz şekilde işten atıldıkları için Ankara'da Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnen EnerjiSA işçileri de destek açıklaması yaptı

Moda Sahnesi’nin elektriği bir kez daha kesildi: “Sabancı Holding bir sanat kurumunun çalışmasını engelledi”

Elektrikleri kesilen Moda Sahnesi, elektriklerini kendilerini açtıklarını açıklayarak “Devlet Tiyatrolarının faturaları nereden ödeniyorsa bizimki de aynı kaynaktan ödensin” demişti.

Moda Sahnesi’nin elektrikleri bugün yeniden kesildi. Yurttaşlar destek amaçlı Moda Sahnesi önünde toplanırken ürkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay da destek amaçlı oradaydı.

Moda Sahnesi Kurucusu ve Yönetmen Kemal Aydoğan, elektriğin kesilmesinin ardından elektrik panosunun önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Mührü söküp elektrikleri açacaktık. En temel hakkımız olan bu enerjiyi kullanmaya devam edecektik. Çünkü bugün akşam oyunumuz var. Yarın akşam oyunumuz var. Her gün oyunumuz var. Bu oyunları oynayabilmemiz gerekiyor.

Anayasa’nın 64. maddesi sanat ve sanatçıyı koruyan bir madde. Devletin ona destek olması gerektiğini söyleyen bir madde. Buna istinaden mücbir sebep sayıp faaliyetimize devam edecektik. Bu suçu işleyecektik. Sabancı Holding suçu işlememizi engelledi. Devlet gibiler. Suçu işleyip suç duyurusunda bulunacaktık. Hâlâ suç duyurusunda buluacağız. Bu, Anayasa’nın 64. maddesine göre bir suçtur. Sabancı holding tarafından bir sanat kurumunun çalışması engellenmiştir.

“Bunların saltanatını yıkacağımıza dair kendi inancım tam”

Şu anda elektriği niye açamıyoruz? Çünkü uzaktan kumandalı bir sisteme geçmişler. Artık saat üzerinden açıp çalıştıramıyoruz. Enerji artık bizim müdahale edebileceğimiz bir yerde değil. En temel hakkımız birinin bilgisayarında saklı artık. Devir buraya kadar geldi. Korkunç bir şey bu. Büyük Biraderleri hatırlatıyor. Bunların saltanatını yıkacağımıza dair kendi inancım tam.

İşten atılan EnerjiSA işçilerinden destek

Hukuksuz şekilde işten atıldıkları için Ankara’da Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnen EnerjiSA işçileri, bugünkü eylemlerinde Moda Sahnesi’ne destek açıklaması yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur