Moda Sahnesi, elektriğini kendisi açıyor: “Devlet Tiyatroları’nın elektrik faturaları hangi kaynaktan ödeniyorsa, bizim faturalarımız da o kaynaktan ödenmeli”

"Işıksız tiyatro" uygulamasına son verdiklerini duyuran Moda Sahnesi, "Bugünden itibaren saatimizi kendi kendimize çalıştırıyoruz" açıklamasında bulundu

Moda Sahnesi, elektriğini kendisi açıyor: “Devlet Tiyatroları’nın elektrik faturaları hangi kaynaktan ödeniyorsa, bizim faturalarımız da o kaynaktan ödenmeli”

Elektriğe gelen fahiş zamlar nedeniyle faturalarını ödeyemedikleri için bir ay içinde ikinci defa elektriği kesilen Moda Sahnesi’nde 5 gündür “ışıksız” bir biçimde oyun oynanıyordu. Moda Sahnesi, yayınladığı açıklamada “ışıksız” tiyatro uygulamasına son verdiklerini duyurdu. Açıklamada “Bugünden itibaren saatimizi kendi kendimize çalıştırıyoruz” denildi.

Fahiş zamlara karşı faturalarını ödemeyeceğini açıklayan Moda Sahnesi’nin elektrikleri, mart ayının ardından geçen günlerde ikinci defa kesilmişti. Moda Sahnesi’nde oyunlar 5 gündür elektrik olmadan oynanıyordu. Sahne’den yapılan açıklamada “Tiyatro sanatından ödün vererek sürdürdüğümüz bu süreci artık sonlandırıyoruz çünkü oyunlarımızın estetik açıdan niteliklerini kaybetmesine geçici olarak izin verebilirdik. Bu süre bizim için doldu. Artık kendi enerji hakkımızı, kendi kendimize sağlamaya karar verdik. Bugünden itibaren saatimizi kendi kendimize çalıştırıyoruz. Hakkımız olan ama gasp edilen elektrik enerjisini kullanmak için yeteri kadar bekledik” ifadelerine yer verildi.

Moda Sahnesi’nin açıklamasının tamamı şu şekilde:

Elektriklerimizin kesilmesinin üzerinden geçen 5 günlük süreçte, tiyatrodan vazgeçmeyeceğimizi göstermek için “ışıksız” bir biçimde oyunlarımızı oynadık, Perdesiz Oyuncular, Tiyatro Dea, Tiyatro İn, 12. Ev ve moda sahnesi olarak. Seyircilerimiz de bizi yalnız bırakmadılar. Bu olumsuz koşullarda oyun oynayan tiyatroculara, oyun seyreden seyircilere çok teşekkür ederiz.

Tiyatro sanatından ödün vererek sürdürdüğümüz bu süreci artık sonlandırıyoruz çünkü oyunlarımızın estetik açıdan niteliklerini kaybetmesine geçici olarak izin verebilirdik. Bu süre bizim için doldu. Artık kendi enerji hakkımızı, kendi kendimize sağlamaya karar verdik. Bugünden itibaren saatimizi kendi kendimize çalıştırıyoruz. Hakkımız olan ama gasp edilen elektrik enerjisini kullanmak için yeteri kadar bekledik. Bu süre zarfında ne Kültür Bakanlığı ne yerel yönetimler ne de Sabancı Holding problemi çözmek için bizimle temas kurdu. Soruna çözüm getirmek gerekiyordu biz de çözüm getirdik ve çözdük.

Devlet ve Şehir Tiyatroları’nın elektrik faturaları hangi kaynaktan ödeniyorsa, moda sahnesi’nin elektrik faturaları da o kaynaktan ödenmelidir. Alan Kadıköy’ün, CKM’nin, Haldun Taner Sahnesi’nin, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin, Cevahir Sahnesi’nin, AKM’nin elektrik faturaları nasıl ödeniyorsa aynı biçimde.

Elektrik faturasını illa ki moda sahnesi’nin ödemesi isteniyorsa, aralık ayı faturası bedeli üzerinden Şubat ve Mart ayları için toplam 14.000 TL ödemek isteriz. Bu miktar Sabanci Holding için de uygunsa iban numaralarını göndermeleri halinde parayı hesaplarına yatırabiliriz.

moda sahnesi, özel, ticarî bir tiyatro değil “ÖZERK KAMUSAL TİYATRODUR.” moda sahnesi’nin şirket statüsünde olması, Türkiye’nin tiyatro tanımı konusundaki eksikliğinden kaynaklanmaktadır ve bu da bir mevzuat problemidir. Yetkililer mevzuatı çok uzun süredir değiştirmeye yanaşmıyorlar. Bunun değişik sebepleri olabilir. Ancak bundan böyle yetkilileri bekleyecek sabrımız kalmadı. Yetkililer bir an önce özel tiyatroların statüsünü, ticarî olandan çıkarıp, kamusal olarak kabul edilecek modeli devreye sokmalıdırlar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur