Madran Dağı’nda orman katliamı: Maden ocağı genişlemesi için çok sayıda ağaç kesildi

Aydın'ın Çine ilçesindeki Madran Dağı'nda orman katliamı devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Eysim Madencilik şirketine ait maden sahasının hemen yanında üç farklı noktada yangın çıkmıştı. Bugün de Eysim Madencilik şirketinin maden ocağını genişletme çalışmaları sırasında çok sayıda ağaç kesildi

Madran Dağı’nda orman katliamı: Maden ocağı genişlemesi için çok sayıda ağaç kesildi

Aydın’ın Çine ilçesindeki Madran Dağı’nda orman katliamı devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Eysim Madencilik şirketine ait maden sahasının hemen yanında üç farklı noktada yangın çıkmıştı. Bugün de Eysim Madencilik şirketinin maden ocağını genişletme çalışmaları sırasında çok sayıda ağaç kesildi.

Geçtiğimiz hafta sonu Madran Dağı yakınlarında yer alan Çine Topçam Mahallesinde üç ayrı noktada yangın çıkmış ve sekiz dönüm arazi zarar görmüştü.

Topçam Mahallesi Muhtarı Eyüp Yıldız çıkan yangında kasıt olma ihtimalinin olduğunu belirtirken, “Yangın çıktığını görünce mahalle halkıyla birlikte müdahele ettik. gelen desteklerle yangın söndürüldü. üç ayrı noktadan çıkan yangının kesinlikle kasıtlı yapıldığını düşünüyoruz. Umarım bunu yapanlar tespit edilir” diye konuşmuştu.

Bugün de Eysim Madencilik şirketinin Topçam köyü yakınındaki maden ocağını genişletme çalışmaları sırasında çok sayıda ağaç kesildi. Durumu farkeden köylüler alana giderek ağaçların kesilmesine tepki göstermesi sonucunda ağaç kesimi durduruldu ve şirket çalışanları sahayı terketti.

Çine Yaşam Platformu (ÇİYAP) Sözcüsü Ahmet Uslu, “Madran Dağı’nın geleceğinin tehdit altında olduğunu belirterek devamında şunları söyledi:

Yakıp yok edemedikleri ormanları keserek yok etmeye çalışıyorlar. Bu nasıl bir utanmazlıktır! Sorsanız Müslümansız derler, oysa köylülerin oruçlu oldukları bir zamanda ormanını kesiyorlar. Halka, ormana, ağaca, suya, toprağa saygıları yok. Bunlar önüne geçemezsek bu bölgede yaşam diye bir şey bırakmayacak. Bir de kendilerini cilalamak için köy camisine boya alırlar, zeytin festivallerine sponsor olurlar, vergi şampiyonuyuz derler. ÇİYAP oyarak işimiz çok zor ama bunları durdurabiliriz. Tüm ülkenin bizlere, köylülere desteğini bekliyoruz. Madran’a, ülkenin tüm dağlarına sahip çıkalım”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur