Kuzey Kıbrıs’ta hükümet üç ay dayandı: Ersin Tatar istifayı kabul etti

Kuzey Kıbrıs'ta üç ay önce kurulan UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti istifa etti

Kuzey Kıbrıs’ta hükümet üç ay dayandı: Ersin Tatar istifayı kabul etti

Kuzey Kıbrıs’ta 13 Ekim 2021’de nisap sorunu ve koalisyon ortakları arasınaki gerilimden dolayı UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifasının ardından istikrar sağlanamadı. 25 Ocak’ta yapılan seçimin ardından aynı ortaklarla yine hükümet kuruldu.

UBP lideri Faiz Sucuoğlu’nun Başbakan olduğu hükümet de istikrarı sağlayamadı. Sucuoğlu, elektrik ve alkol zamları tartışmalarıyla aralarındaki gerilimin arttığı kendi partisinden olan Maliye Bakanı Sunat Atun’un görevden almak istedi. Tatar’ın bunu kabul etmemesi üzerine Sucuoğlu, hükümetin istifasını sundu. Sucuoğlu’nun bugün Tatar’la yaptığı görüşmenin ardından Tatar’ın istifayı kabul ettiği belirtildi.

Kıbrıs Postası’nda yer alan habere göre Başbakan Faiz Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesinin ardından Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Genel Merkezi önünde basına bir açıklama yaptı. Görevlendirmenin bir iki gün içerisinde kendilerine verileceğini de söyleyen Sucuoğlu, yeni hükümette bazı isimlerin değişeceğini söyledi.

Türkiye seçimlerini bile göremedi

Seçim değerlendirmelerinde yeni kurulacak koalisyon hükümetinin de ömrünün uzun olmayacağını söyleyen Kuzey Kıbrıslı sosyalist örgür Bağımsızlık Yolu, “Bu koalisyonun ömrü de 2023 Türkiye seçimlerine kadar olur. 2023’teki seçim sonuçlarına göre durum değişir” demişti. Hükümetin ömrü ancak üç ay sürdü, Türkiye seçimlerini bile göremedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur