Kuşdili Çayırı’na yapımı planlanan otopark ve peyzaj projesi protesto edildi

Kadıköy'de doğal ve tarihi sit alanı olan Kuşdili Çayırı'na İBB tarafından yapımı planlanan otopark ve peyzaj projesi protesto edildi

Kuşdili Çayırı’na yapımı planlanan otopark ve peyzaj projesi protesto edildi

Kadıköy’de doğal ve tarihi sit alanı olan Kuşdili Çayırı’na İBB tarafından yapımı planlanan otopark ve peyzaj projesine karşı çıkan Kadıköylüler, projeyi protesto etti.

İBB’nin mahalle halkına proje hakkında verdiği bilginin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Kadıköylüler, “Her gün yüz binlerce aracın park ettiği ve dolaşımda olduğu bir yer haline getirilen Kadıköy ne bu trafik yükünü ne de bu keşmekeşliği kaldırabilir” diyerek proje alanında basın açıklaması yaptı.

Doğal sit alanı

Kadıköylüler adına basın açıklamasını okuyan Aslı Arslan, Kuşdili Çayırı’nın doğal ve tarihi SİT alanı olduğunu ve aynı zamanda Kurbağalıdere’nin taşma alanı olduğunu hatırlatarak, “Kadıköy’ün merkezinde, esasen kamuya ait bu alanla ilgili bugüne kadar bir çok kere avm projesi gündeme getirildi. Kadıköy halkı sahip çıktı, davalar açıldı ve mahkeme kararı gereği Kuşdili Çayırı yapılaşmaya açılamadı” dedi.

Yeni plan hayal kırıklığı

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘yeşil alan düzenlemesi’ adı altında yeni bir plan gündeme getirildi ve hızla yapımına başlandı. İBB yetkilisinin mahallemize gelerek yaptığı açıklamada mevcut otoparkın 150 araçla sınırlandırılacağı, çayırın tümünün yeşil alan yapılacağı söylendi. Yeni planı edindiğimizde Kadıköylüler olarak tam hayal kırıklığına uğradık.

Çayırın ortasından geçmekte olan cadde kaldırılmakta, mevcut otopark ise şu anki yolu da aşarak çayırın tam ortasına yerleştirilmektedir. Otoparkın çevresine yeşil bir kuşak oluşturulmakta, ancak bu yeşil diye adlandıırılan alan, beton zemin üzerine peyzaj düzenlemesi olarak adlandırılmaktadır.

Yapılacak bu düzenlemenin tarihi Kuşdili Çayırı’nın yeniden canlandırılması ile bir ilgisi yoktur. İBB’nin Kurbağalıdere’nin kıyılarını kapsayan Yaşam Vadisi projesi, bu haliyle kabul edilemez. Kuşdidi Çayırı’nın yakınında yer alan 5 mahallemizin temiz hava soluyabileceği yeşil alanı yoktur. Kadıköy merkezinde teneffüs ettiğimiz havadaki kirlilik oranları Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği rakamların çok çok üzerindedir. Gözle görülmüyor ama zehir solumaktayız. Küçücük çocuklarda bile kronik astım sıklıkla görülmektedir.

İBB yönetimince öncelikle mahkeme kararlarına uyulmalıdır.

Her gün yüz binlerce aracın park ettiği ve dolaşımda olduğu bir yer haline getirilen Kadıköy ne bu trafik yükünü ne de bu keşmekeşliği kaldırabilir.

Kuşdili Çayırı tarihi ve doğal SİT alanı olduğundan, önce beton kaldırılmalı, sonra ağaçlandırılmalıdır. Bu, dere taşkınları açısından da gereklidir. Deprem toplanma alanımızın olmadığını da hatırlatmak isteriz.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın birlikte burayı tekrar çayır ve koruluk alan yapmasının önünde hiç bir engel yoktur.

Kadıköy Söğütlüçeşme garında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmak istediği AVM projesi de aynı nedenlerden dolayı yapılamaz.

Kadıköylüler insan ve bütün canlıların yaşamını tehlikeye atan her türlü rant projesine karşı çıkacaktır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur