İşten atılan EnerjiSA işçileri elektriği kesilen Moda Sahnesi’nde: “Bu karanlığı beraber direnerek yırtıp atacağız!”

Sabancı'ya bağlı EnerjiSA'nın yarattığı iki direniş, işten atıldığı için direnen Başkent Elektrik işçileri ve elektriği kesildiği için direnen Moda Sahnesi emekçileri yan yana geldi. Moda Sahnesi ve DİSK/Enerji-Sen'in "Sahne direnişin" diyerek bütün EnerjiSA mağdurlarına çağrı yaptığı buluşma geniş katılımla gerçekleşirken mücadeleleri ortaklaştırmanın önemi vurgulandı

İşten atılan EnerjiSA işçileri elektriği kesilen Moda Sahnesi’nde: “Bu karanlığı beraber direnerek yırtıp atacağız!”

Sabancı’ya bağlı EnerjiSA’nın saldırılarına karşı başlayan iki direniş, işten atılan Başkent Elektrik işçileri ve elektriği kesilen Moda Sahnesi’nin emekçileri bir araya geldi. Moda Sahnesi ve DİSK/Enerji-Sen’in “Sahne direnişin” diyerek bütün EnerjiSA mağdurlarına çağrı yaptığı buluşma, Moda Sahnesi önündeki açıklamayla başladı, “Babamı Kim Öldürdü?” oyununun sahnelenmesi ve oyun sonrası forumla devam etti.

Sarı sendika TES-İş’ten DİSK/Enerji-Sen’e geçtikten sonra, haksız yere işten atılan EnerjiSA işçileri üç haftadır Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde yürüttükleri direnişi, faturalarını ödeyemeyince EnerjiSA tarafından elektriği kesildiği için direne Moda Sahnesi’ne taşıdı.

“Aynı patronların farklı saldırılarına maruz kalıyoruz”

Buluşma öncesinde Sendika.Org’a konuşan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, şunları söyledi:

Sadece işçinin değil abonelerin de koşullarını yaşanılmaz hale getirdiler. Bir sanat kurumunun önündeyiz. Halka sanat ulaştırmakla yükümlü olan tiyatro emekçileriyle, aynı patronların farklı saldırılarına maruz kalıyoruz.

Bu işin bir ayağı emek elbette. Faturasını ödeyemeyen milyonlarca abone var. Bu işi birlikte bir mücadele hattına çevirmemiz gerek.

“Onlar emeğe ve sanata düşmansa emek ve sanat isyan olur” diyerek buraya geldik. Bir dayanışma etkinliği gerçekleştireceğiz. Ama bu bir günlük buluşma değil. Memleketin dört bir yanında faturasını ödeyemeyen, alınteri çalınan ve özelleştirmelerden mağdur olanlarla buluşmaya devam edeceğiz.

Mücadeleleri birleştirme sözü

Moda Sahnesi önünde yapılan açıklamada DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, mücadeleleri birleştirmenin önemini vurguladı. Keskin, “Bu saldırı sadece bize değil. faturasını ödeyemeyen milyonlarca emekçiyedir. Bu saldırı sanat üretmek isteyen tiyatro emekçilerinedir” dedi.

Kendi mücadelelerini sürdürürken bundan sonra Moda Sahnesi’nin direnişini de faturasını ödeyemeyen emekçilerin sesini de yükseltmeye söz verdiklerini ifade eden Keskin, birlikte mücadeleyle kazanacaklarını ifade etti.

Açıklamanının ardından “Babamı Kim Öldürdü?” oyununun sahneleneceği salona geçildi.

İşçiyi kim öldürdü?

Oyun, Moda Sahnesi’nin elektrik faturalarını Ocak ayından beri ödeyemediğinin belirtildiği anons ile başladı.

Fransa’da neoliberal politikalarla yaşam koşulları ağır ağır zorlaştırılan ve nihayetinde yatağa düşerek sefil bir hayat sürmek zorunda bırakılan muhafazakâr bir işçinin oğlunu canlandıran Onur Ünsal’ın tek kişilik performansı beğeniyle izlendi.

Oyundan sonra kısa bir mola verildi. Molanın ardından forum için tekrar salona geçildi. Forumda Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, direnişçi Başkent Elektrik işçileri, Moda Sahnesi’nde yönetmen Kemal Aydoğan ile oyuncu Onur Ünsal söz aldı.

Buluşmadan dolayı Moda Sahnesi emekçilerine ve izleyicilere teşekkür eden enerji işçileri, EnerjiSA’ya karşı sürdürdükleri direnişte bundan sonra Moda Sahnesi’nin sesini de yanlarında taşıyacaklarını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur