“İşçinin sesi kısılmayacak” demişlerdi: Direnişçi EnerjiSA işçileri bir kez daha Başkent Elektrik önünde

Hukuksuz şekilde işten atılan EnerjiSA işçileri, direnişin 10. gününde yeniden Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde

“İşçinin sesi kısılmayacak” demişlerdi: Direnişçi EnerjiSA işçileri bir kez daha Başkent Elektrik önünde

EnerjiSA işçilerinin sarı sendika TES-İŞ’ten DİSK/Enerji-Sen’e geçişinin ardından DİSK/Enerji-Sen’in örgütlenmesinde aktif görev alan işçilerin de aralarında bulunduğu işçiler işten atıldı. Bu hukuksuzluğa karşı direnişe geçen EnerjiSA işçileri, direnişin 10. gününde yeniden Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde bir araya geldi. EnerjiSA işçilerinin eylemine CHP Milletvekilleri Kani Beko ve Yıldırım Kaya, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım ve çeşitli sendikaların temsilcileri de eyleme katılarak destek verdi.

Eylemde konuşan Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, “Bu mücadelede taleplerimiz çok açık ve nettir. Bunların bir an önce karşılanması için, bu taleplerin hayata geçirilmesi için tüm yetkililerin bir an önce acil çözümler üretmesi gerekiyor dedik. İstediğimiz atla deve değildi. Atılan işçi arkadaşlarımızın, haksız yere kapının önüne konuşan işçi arkadaşlarımızın bir an önce evlerine geri dönmeleri, çocuklarına ekmek götürebileceği bir çalışma ortamının sağlanmasını istedik” dedi.

Önceki eylemlerde üzerlerindeki DİSK önlüklerinin yırtılarak gözaltına alındıklarını hatırlatan Keskin, “Bu önlük Abdullah Baştürklerden, Kemal Türklerlerden, Rıza Kuaslardan bugünlere gelmiş bir emanettir. Bu emenati onurla ve şerefle taşıdık. Üzerimizden sökülüp alınsa da giymeye devam edeceğiz” dedi.

“Gerekçesiz işten atmak sosyal cinayettir”

İşten atılan işçilere destek vermek için eylemde bulunan CHP Milletvekilleri Kani Beko ve Yıldırım Kaya, yaptıkları konuşmalar ile iktidara ve EnerjiSa yönetimine seslendi.

Beko, “Gerekçesiz işten atmak sosyal cinayettir” derken, Kaya, “‘Stratejik alanları özelleştirmeyin’ dedik. Enerjiyi özelleştirirseniz sermayenin denetimine verirseniz. Isparta’da yaşananlar yaşanır. Isparta karanlığa gömüldüğünde yine bu arkadaşlar koşarak gittiler” dedi.


Ne olmuştu?

Sabancı’ya bağlı EnerjiSA’nın işlettiği Başkent Elektrik’te çalışan 20’nin üzerinde işçi kasım ayından beri aralıklarla işten çıkarıldı. Şirketin 10 yılın üzerinde çalışan işçilerine işten çıkarma gerekçesi olarak sunduğu gerekçe, yeniden yapılanma sürecinde kendilerine uygun pozisyon olmamasıydı. Ama işçiler işten çıkarılmadan hemen önce fazla mesaiye bırakılmış, afet bölgelerinde görevlendirmeyle çalışmaya gönderilmişti.

İşten çıkarılan işçiler arasında DİSK/Enerji-Sen’in işyeri temsilcileri de yer aldı. Bu işçiler geçtiğimiz temmuz ayında toplu sözleşme sürecinde kendi taleplerini işveren karşısında savunmayan sarı sendika TES-İŞ’e karşı tepkiyi örgütleyen ve sonrasında da DİSK/Enerji-Sen’in EnerjiSA’da örgütlenmesinde öncü rol oynayan işçilerdi. İşyerlerinde ise hâlâ DİSK/Enerji-Sen’e yönelik karalama, DİSK/Enerji-Sen’e üyeliğin işten atma gerekçesi olabileceği yönünde tehditler işveren ve sarı sendika TES-İŞ işbirliğiyle yürütülüyor.

İşten çıkarılan işçilerin 7’si DİSK/Enerji-Sen, geri kalanı ise TES-İŞ üyesi olmasına rağmen TES-İŞ, kendi üyesi işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadı.,

Direnen işçiler ne talep ediyor?

DİSK/Enerji-Sen işten çıkarılan işçilerle birlikte 28 Mart’ta Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde yaptığı eylemde, EnerjiSA’ya 24 saat süre vererek atılan işçilerin geri alınmasını ve işten çıkarmaların durdurulduğuna dair resmi açıklama yapılmasını istedi. EnerjiSA’nın sessiz kalması üzerine işçiler ve sendika yöneticileri Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnişe başladı.

İletişim ve dayanışma için: +90 531 379 71 50

Sosyal Medya

  • twitter.com/enerjisen
  • facebook.com/diskenerjisen
  • instagram.com/enerjisendisk

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur