İhmaller zinciri üniversitelinin ölümüne yol açtı: Mavi kod çalışmadı, iftar çadırlarından ambulans yurda giremedi…

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Hasan Can Çoban, kalp krizi geçirdi. Mavi kodun çalışmaması, yurt önüne kurulan iftar çadırlarından doayı ambulansın gelememesinden dolayı yaşamını yitirdi

İhmaller zinciri üniversitelinin ölümüne yol açtı: Mavi kod çalışmadı, iftar çadırlarından ambulans yurda giremedi…

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Hasan Can Çoban spordan sonra yurduna döndüğünde kalbinde ağrı hissediyor. Üniversitenin Sıhhiye’deki yurdunda kalan Çoban, ağrısının artmasının ardından hastaneye gitmeye karar verdi. İntörn hekimlerin kaldığı kattan geçerken Çoban fenalaşarak yığılıyor. İntörn hekimler, koridorda ilk müdahaleyi yapıyor.

Mavi kod bozuk

İntörn hekimler hemen mavi kodu arıyorlar. Acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalar, hasta yakınları ve tüm hastane personeline en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayan acil durum yönetim aracı olan mavi kod (2222) çalışmıyor.

İftar çadırları ambulansa engel oldu

İhmal zinciri mavi kodla sınırlı değildi. Öğrenciler mavi kod çalışmayınca hemen ambulans çağırdılar. Yurdun kapısına kadar gelen ambulans, yurdun girişine kurulan iftar çadırlarından dolayı yurda giremedi.

Karşıdaki hastaneye yardım istemek için giden üniversitelilere doktorlardan ilk yanıt olumsuz oldu İkinci kez gittiklerinde kendileriyle beraber yurda bir doktor geldi. Bu sırada ambulans da yurda girince Çoban’ı ambulansla hastaneye götürdü. Ancak Çoban, henüz yurttayken yaşamını yitirmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur