HDP’nin Kazancı Yokuşu’ndaki 1 Mayıs açıklamasına polis saldırısı

HDP'nin Kazancı Yokuşu'nda yapmak istediği 1 Mayıs açıklamasına polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, saldırıyı görüntüleyen gazeteciler darp edildi

HDP’nin Kazancı Yokuşu’ndaki 1 Mayıs açıklamasına polis saldırısı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün Taksim Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs deklarasyonunun açıklamasına polis saldırdı. HDK Eş Sözcüleri Esengül Demir, Cengiz Çiçek, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP İl Eşbaşkanı Ferhat Encu yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı açıklama, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararını gerekçe göstererek engellendi.

Kitle açıklamada ısrar etmesi üzerine polis, haber takibini yapan gazetecileri darp ederek alandan uzaklaştırdı.

Ters kelepçe ile gözaltı

Daha sonra kitleyi abluka altına alan polis, HDP Eş Sözcüleri Cengiz Çiçek ve Esengül Demir, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eşbaşkanı Kadriye Doğan, HDP İl Eş Başkanı Ferhat Encu ile Erkan Tepeli, Attila Özdoğan, Mehmet Sait Bor, Besra İşsever, Sedat Şenoğlu, Mehmet Karadağ ve çok sayıda kişiyi ters kelepçe yaparak, gözaltına aldı.

 

1 Mayıs’a çağrı

Engelleme ve gözaltılara tepki gösteren İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, 1 Mayıs’a izin verildiğini, ancak kitlesel geçmesinin önüne geçmek için hazırlık aşamalarının yasaklandığını söyledi. Burada 1977’de katledilen işçileri anmak üzere bulunduklarını ifade eden Gülüm, “İşçileri, emekçileri görmezden gelen ve kölelik koşulları dayatan, sermayeden yana tutum alan ve sürekli sermayeden yana olan bu anlayış, anmamızın önüne geçmiş durumda. Bir daha katliamlar yaşanmasın diye anma yapmak istedik. 1 Mayıs’a katılım çağrısı yapmak için buradaydık. Madem 1 Mayıs’a izin verildi neden açıklamalarımız yasaklanıyor. İstediğiniz kadar yasaklamalar koyun; 1 Mayıs Türkiye’nin her yerinde çok güçlü bir şekilde kutlanacak. Herkesi bu yasakçı anlayışa karşı bu gözaltı, polis terörü ve engeline karşı 1 Mayıs’ta Maltepe Meydanı’nda yapacağımız mitinge herkesi çağırıyoruz. İşçi, emekçinin hakkı, barış, adalet, eşitlik ve kadın özgürlüğü için ve ötekileştirilen tüm insanlar 1 Mayıs’ta buluşmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur