Halkevleri’nden Antalya’da 90. yıl halk konseri: “Umut çoğalıyor, bu memleketin halkı susturulamıyor”

Halkevleri'nin 90. kuruluş yıldönümü kapsamında Antalya'da konser düzenlendi. Coşkulu geçen konserde konuşma yapan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, "Umut çoğalıyor, bu memleketin halkı susturulamıyor" dedi

Halkevleri’nden Antalya’da 90. yıl halk konseri: “Umut çoğalıyor, bu memleketin halkı susturulamıyor”

Halkevleri’nin 90. kuruluş yıldönümü kapsamında Antalya’da konser düzenlendi.”Baharı karşılıyor, geleceğe yürüyoruz” denilerek düzenenen konserde Promete, Halkevleri Kadın Korosu ve Mustafa Özarslan sahne aldı. Antalya’da emek ve meslek örgütleri ile demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı konserde Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ve Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Kutay Meriç de yer aldı.

Coşkulu geçen konserde türküler söylendi, halaylar çekildi.

“Yoksulluğa karşı binler olup sokakları doldurduk”

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, konserde yaptığı konuşmada derinleşen ekonomik krize dikkat çekerken bunun sorumlusunun neoliberal kapitalizmi Türkiye’de yürüten AKP olduğunu ifade etti. Son dönemdeki işçi eylemlerine ve zamlara karşı yapılan eylemlere işaret eden Merttürk, konuşmasına şöyle devam etti:

Umut çoğalıyor arkadaşlar çünkü bu memleketin halkı, Tayyip Erdoğan ne kadar istese de, ne kadar çabalasa da susmuyor, susturulamıyor. Daha geçtiğimiz ay gördük 8 Mart günü sokakları nasıl doldurduk. Daha geçtiğimiz aylarda gördük memleketin en doğusundan en batısına yoksulluğa karşı binler olup nasıl sokakları doldurduk.

İşçi direnişlerini her gün izliyoruz her gün görüyoruz. Ocak ve Şubat ayında Migros Depoda direnenleri ve kazananları gördük. Sokakları motorlarıyla dolduran motokuryeleri gördük. Tekstil fabrikalarını işgal eden işçileri gördük. Memleketin en büyük patronu Sabancı’ya kafa tutan enerji işçilerini görüyoruz. Ve hepsine buradan bir kez daha selam gönderiyoruz.

“Halkevciler nerede bir direniş varsa ordadır”

Evet arkadaşlar hepsini görüyoruz, hepsini biliyoruz! Şunu bir kez daha ilan edelim. Halkevciler nerede bir direniş varsa ordadır. Direnişin, dayanışmanın ve mücadelenin adıdır Halkevleri. Karanlığı aydınlatanlar, laiklik bayrağını yükseltenler, gerçek eşitlik için mücadele eden kadınlar, geleceksizlik karşısında mücadele eden gençler, yoksullaştırma karşısında, sadece nefes almak değil “Yaşamak istiyoruz” diyenler, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününde alanları dolduracak.

Bugün bir araya gelen bu coşkulu kalabalığın enerjisini 1 Mayıs meydanına hep birlikte taşıyalım.

 

Konserden kareler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur