Fransa’da Macron yeniden seçildi: Aşırı sağ ve merkez solda birlik çağrısı ve parlamento seçimlerine işaret

Fransa'da mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aşırı sağcı aday Marine Le Pen arasında geçen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda kazanan yine Macron oldu

Fransa’da Macron yeniden seçildi: Aşırı sağ ve merkez solda birlik çağrısı ve parlamento seçimlerine işaret

Fotoğraf: AFP

Fransa’da mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aşırı sağcı aday Marine Le Pen arasında geçen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda kazanan yine Macron oldu.

Akşam saatlerinde biten oy kullanma işlemlerinin ardından araştırma şirketleri sandık çıkış anketlerini yayımladı. Sandık çıkış anketlerinin verdiği resmi olmayan sonuçlara göre Macron yüzde 57,6 ila yüzde 58,2 arasında bir oy alırken Le Pen yüzde 42.4 ila yüzde 41.8 arasında kaldı.

Merkez solun adayı Mélenchon, seçmenlerine ikinci turda asla Le Pen’e oy vermemelerini telkin etmişti. Merkez sol oyların Macron’a ne kadar kayabileceği yönünde şüpheler de vardı. Ancak şu anki sonuçlar, araştırma şirketlerinin tahmininden de fazla bir fark olduğunu gösteriyor.

Sağda birlik çağrıları

Le Pen’in resmi olmayan sonuçların ardından kırgın olmadığını ifade ederek parlamento seçimleri için mücadelenin başladığını ifade etti.

Le Pen’in ilk turdaki aşırı sağcı rakibi Eric Zemmour ise Le Pen’in defalarca yenildiğini ifade ederek milliyetçiler açısından bunun “kaçınılmaz” olmadığını vurguladı. Zemmour da Le Pen gibi sağda birlik vurgusu yaparak şunları söyledi:

İki büyük blok örgütleniyor, radikal sol ve merkez. Milliyetçi blok da birleşmeli. Sorumluluğumuz çok büyük. Bu vazgeçilmezdir. Bu bizim görevimiz.

“Fransa geleceğini Le Pen’e emanet etmeyi açıkça reddetti”

Merkez solun adayı Mélenchon, ise Le Pen’in yenilgisini olumlu karşıladığını ifade ederek şunları söyledi:

Madam Le Pen yenildi. Fransa geleceğini ona emanet etmeyi açıkça reddetti ve bu, halkımızın birliği için çok iyi bir haber.

Ancak Emmanuel Macron, Beşinci Cumhuriyet’in en kötü seçilmiş başkanı oldu. Zaferi, bir çekimser ve seçeneksizlikten verilmek zorunda bırakılmış oylar okyanusunda yüzüyor.

‘Üçüncü tur’ şu anda devam ediyor ve solun birleşik güçlerinin, yeni Halk Birliği’nin, Ulusal Meclist’e çoğunluğu sağlaması şart.

Sendika.Org, The Guardian

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur