“Ermeni Soykırımı bu topraklarda gerçekleşti ve adaleti ancak bu topraklarda sağlanabilir”

“Ermeni halkının yarasını iyileştirecek tek toplum Türkiye toplumu, tek meclis ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Ermeni Soykırımı bu topraklarda gerçekleşti ve adaleti ancak bu topraklarda, Türkiye’de sağlanabilir”

“Ermeni Soykırımı bu topraklarda gerçekleşti ve adaleti ancak bu topraklarda sağlanabilir”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Ermeni Soykırımı’nın Tanınması, Soykırım Faillerinin İsimlerinin Kamusal Alandan Kaldırılması” hakkında hazırladığı kanun teklifini 22 Nisan’da TBMM Başkanlığı’na sundu.

Kanun teklifinde “Ermeni Soykırımı’nın 107. yılında; Ermeni Soykırımı’nın tanınması, sorumluların belirlenmesi; Soykırım’da sorumluluğu bulunan kişilerin isimlerinin kamusal alanlardan kaldırılıp, yerlerine Soykırım’a karşı duran kamu görevlilerinin isimlerinin verilmesi; mağdurlara ve aile üyelerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi” istendi.

107 yıllık inkâr

24 Nisan 1915 tarihinde 250’ye yakın Ermeni aydının tutuklanması ile başlayan sürgün ve katliamların, 27 Mayıs 1915 tarihinde çıkarılan Geçici Tehcir Kanunu’yla Ermeni halkının topyekûn kadim topraklarından sürülmesi ve büyük çoğunluğunun yaşadıkları yerlerin civarında ve göç yollarında katledilmesiyle sonuçlandığını hatırlatan Paylan, Ermeni Soykırı’mının 107 yıldır inkâr edildiğini söyledi.

Payla çözümün adresinin de Türkiye olduğunu belirterek “Ermeni halkının yarasını iyileştirecek tek toplum Türkiye toplumu, tek meclis ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Ermeni Soykırımı bu topraklarda gerçekleşti ve adaleti ancak bu topraklarda, Türkiye’de sağlanabilir” dedi.

Ermeni Soykırımı’nın “faillerinin” isimlerinin kamusal alanlardan kaldırılmasını talep eden Paylan şöyle devam etti:

“Ermeni Soykırımı’nın failleri olan dönemin devlet görevlilerinin isimleri, inkâr politikasını destekler biçimde, başta Ermeni Soykırımı’nın baş faili Talat Paşa olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında kamusal alanlara; sokaklara, parklara, okullara verilmiştir. Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi, Kütahya Mutasarrıfı Ali Faik Bey, Konya Valisi Celal Bey, Boğazlıyan Müftüsü Mehmet Hüsnü Efendi gibi Tehcir uygulamasına ve katliamlara karşı duran ve bu nedenle bedel ödeyen vicdanlı devlet görevlilerinin isim ve hatıraları ise toplumsal hafızadan silinmiştir.”

Garo Paylan yalnız değildir

Paylan’ın sunduğu kanun teklifi TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından İç Tüzüğe aykırı olduğu gerekçesi ile 23 Nisan’da iade edildi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Hiç kimse milletimize soykırım iftirası atamaz. İlgili şahıs derhal Yüce Türk Milletinden özür dilemelidir. Bu konuda gereken hukuki takibatı yapacağız. Milletimize iftira atan bu ahlaksız teklif yok hükmündedir” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de teklife karşı “milletimizin başını yere eğdirmeye kalkan hadsizliği şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu tepkiler karşısında Garo Paylan’ı yalnız bırakmayanlar da sosyal medyada #GaroPaylanYalnızDeğildir, #YanındayızGaroPaylan etiketleriyle paylaşımlar yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur