Emeğin ve direnişin sesi Sendika.Org 21 yaşında

21. yılımızda heyecan verici adımlarına tanık olduğumuz yeni tipte işçi direnişlerinden, kadın ve LGBTİ+ hareketinin sokakları özgürleştiren direnişinden, gençlik hareketinin kampüslerden meydanlara uzanan direnişinden, doğa ve yaşam savunucularının direnişinden, Kürtlerin, Alevilerin, göçmenlerin, bilimin, sanatın direnişinden, ülkenin doğusundan batısına yaşamak için “direniş” diyen tüm kesimlerden güç olarak engelli koşumuzu sürdürüyoruz

Emeğin ve direnişin sesi Sendika.Org 21 yaşında

Nisan 2001’de yayın hayatına başlayan Sendika.Org, 21 yaşında.

Yola ilk çıktığımızda dünyaya emeğin penceresinden bakanlar için bir tartışma platformu olmayı amaçladığımızı söylemiştik.

Sınıf mücadelesinin bütün hayatı kuşatan gerçekliği, sosyalizmin ve işçi sınıfı hareketinin devam eden krizlerine rağmen dünyadaki ve Türkiye’deki sınıf karakterli toplumsal mücadelelerin zenginleşen içerik ve pratikleri, dar “sendikal” bir çizgiye sıkışmamıza zaten imkân vermiyordu.

Geleneksel medyanın tükenişi ve basın özgürlüğü üzerindeki tırmanan baskılar da bizi ilk yola çıkarken tasarladığımızın ötesinde bir habercilik göreviyle karşı karşıya bıraktı.

Sendika.Org, 21 yıl boyunca emeğin, toplumsal muhalefetin, sesi geleneksel medyada duyulmayanların sesi olmaya çalıştı.

Sadece içeriğiyle değil, kullandığı araçlarla, emekçileri ve okurlarıyla kurduğu ilişki ile de alternatif bir medya olmaya çalıştı.

Latin Amerika’daki sol dalgayı, Arap Baharı’nı, Gezi Direnişi’ni, referandum ve seçim süreçlerini, pandemi sonrası dünyanın ve sınıf mücadelesinin yeniden şekillenişini takip edebilmek için kardeş siteler, online TV’ler kurdu. latinbilgi.net ile, sendika.tv ile, 5deniz.net ile, Çapul TV ile, Hayır TV ile, Tamam TV ile, Sendika.Org e-dergi ile yaptığı gibi her özel dönemde o güne özgü bir yayıncılıkla ve yeni araçlarla kendini yeniden var etmeyi bir görev biliyor.

Basın özgürlüğünün önündeki engelleri aşmak için her defasında yeni araçlar ve yöntemler geliştirerek sansüre karşı mücadelede etkin bir mevzi olmaya çalıştı.

21 yıllık kesintisiz yayın hayatımızda dalga dalga süren emek mücadelelerinin, 1 Mayıs’ların, Gezi Direnişi/Haziran İsyanı’nın, hendek direnişleri sürecinin, Kobanê’nin, Suriye savaşının, üniversite hareketinin, kadın hareketinin, kent ve doğa hareketlerinin ve sokağın hareketlendiği her anın nabzını tutabilmiş olmanın, sansürün devreye girdiği her dönemde sansür kırmanın bir yolunu bulabilmiş olmanın, rekor erişim engelini hem teknik hem hukuki olarak alt edebilmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.

Şimdi yine maliye denetimleri, soruşturmalar, davalar, para cezaları ile engeller çıkarılıyor karşımıza ama biz bunun bir engelli koşu olduğunu bilerek yola devam ediyoruz.

21. yılımızda heyecan verici adımlarına tanık olduğumuz yeni tipte işçi direnişlerinden, kadın ve LGBTİ+ hareketinin sokakları özgürleştiren direnişinden, gençlik hareketinin kampüslerden meydanlara uzanan direnişinden, doğa ve yaşam savunucularının direnişinden, Kürtlerin, Alevilerin, göçmenlerin, bilimin, sanatın direnişinden, ülkenin doğusundan batısına yaşamak için “direniş” diyen tüm kesimlerden güç olarak engelli koşumuzu sürdürüyoruz.

Üretimimizin ve direncimizin asıl kaynağının gönüllülerimiz, okurlarımız, emek ve direniş olduğunu biliyoruz.

Biz 21 yıllık geçmişimizden, bu siteyi var eden kolektif ruhtan, gönüllülerimizden ve okurlarımızdan aldığımız güçle yolumuza devam ediyoruz.

Okurlarımızı da yayınımızı sürdürebilmemiz ve daha iyisini yapabilmemiz için tek gelir kaynağımız olan Patreon hesabımız üzerinden Sendika.Org’a destek vermeye çağırıyoruz.

Sendika.Org’a nasıl katkı sunacağınızı bu linkteki kılavuz video aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Patreon sayfası için tıklayınız!

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur