Direnişteki EnerjiSA işçilerinden çağrı: “Faturasını ödeyemeyenleri, emek dostlarını 15 Nisan’da Moda Sahnesi’ne bekliyoruz”

Hukuksuz şekilde işten atıldıkları için direnişe geçen EnerjiSA işçileri Başkent Elektik Genel Müdürlüğü önünde yaptıkları eylemde bütün EnerjiSA mağdurlarını, faturalarını ödeyemeyenleri, emek dostlarını ve Moda Sahnesi'nin elektriklerinin kesilmesine tepki gösterenleri 15 Nisan saat 20.30'da Moda Sahnesi'nde yapılacak buluşmaya çağırdı

Direnişteki EnerjiSA işçilerinden çağrı: “Faturasını ödeyemeyenleri, emek dostlarını 15 Nisan’da Moda Sahnesi’ne bekliyoruz”

Hukuksuz şekilde işten atıldıkları için direnişe geçen EnerjiSA işçileri ve sendikaları DİSK/Enerji-Sen’in yöneticileri yeniden Başkent Elektik Genel Müdürlüğü önünde bir araya geldi.

“Biz bir istatistik değiliz, bizim hikayemizi dinleyeceksiniz”

İşten atılmaları için şirketin bu zamana kadar tek bir gerçerli sebep sunmadığına dikkat çeken DİSK/Enerji-Sen İç Anadolu Bölge Temsilcisi Osman Çokaman şunları söyledi:

Biz belgelerin altına imza atıp kolayca kapının önüne koycağınız kişiler değiliz. Hepimizin tek tek yaşanmışlıkları, bu şirkette geçen yılları, öğrettiklerimiz ve öğrendiklerimiz var. Bizim hikayemizi dinleyeceksiniz. Biz bir istatistik değiliz. Emeğimizle bu dünyayı var ettik. Emeğimizle de var olan insanlarız.

Çokaman’ın ardından işten atılan EnerjiSA işçileri söz alarak konuşmalar yaptı.

Plaket aldıktan dört saat sonra işten çıkarıldı

İşçilerin ardından söz alan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, kendilerine ulaşan Hatay’daki bir işçinin anlattıklarını anlattı. Keskin şunları dedi:

Hatay’da çalışan bir enerji işçisi bulaştı bize. Bize anlattığı şu: Rüşvet teklif etmişler. “Bu parayı almayacağım” demiş. EnerjiSA tarafından plaket verilmiş kendisine. 4 saat sonra yukarıya çağrılıp yeni yapılanmada sana ihtiyaç yok denilmiş. Bunun gibi onlarca işçi kardeşimiz var.

Moda Sahnesi’nde buluşmaya çağrı

Keskin, son olarak bir çağrı yaparak sözlerini sonlandırdı. . Bütün EnerjiSA mağdurlarına, faturalarını ödeyemeyenlere, emek dostlarına ve Moda Sahnesi’nin elektriklerinin kesilmesine tepki gösterenlere çağrı yapan Keskin, “Herkesi 5 Nisan saat 20.30’da Moda Sahnesi’nde yapılacak buluşmaya çağırıyoruz” dedi.

 

Ne olmuştu?

Sabancı’ya bağlı EnerjiSA’nın işlettiği Başkent Elektrik’te çalışan 20’nin üzerinde işçi kasım ayından beri aralıklarla işten çıkarıldı. Şirketin 10 yılın üzerinde çalışan işçilerine işten çıkarma gerekçesi olarak sunduğu gerekçe, yeniden yapılanma sürecinde kendilerine uygun pozisyon olmamasıydı. Ama işçiler işten çıkarılmadan hemen önce fazla mesaiye bırakılmış, afet bölgelerinde görevlendirmeyle çalışmaya gönderilmişti.

İşten çıkarılan işçiler arasında DİSK/Enerji-Sen’in işyeri temsilcileri de yer aldı. Bu işçiler geçtiğimiz temmuz ayında toplu sözleşme sürecinde kendi taleplerini işveren karşısında savunmayan sarı sendika TES-İŞ’e karşı tepkiyi örgütleyen ve sonrasında da DİSK/Enerji-Sen’in EnerjiSA’da örgütlenmesinde öncü rol oynayan işçilerdi. İşyerlerinde ise hâlâ DİSK/Enerji-Sen’e yönelik karalama, DİSK/Enerji-Sen’e üyeliğin işten atma gerekçesi olabileceği yönünde tehditler işveren ve sarı sendika TES-İŞ işbirliğiyle yürütülüyor.

İşten çıkarılan işçilerin 7’si DİSK/Enerji-Sen, geri kalanı ise TES-İŞ üyesi olmasına rağmen TES-İŞ, kendi üyesi işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadı.,

Direnen işçiler ne talep ediyor?

DİSK/Enerji-Sen işten çıkarılan işçilerle birlikte 28 Mart’ta Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde yaptığı eylemde, EnerjiSA’ya 24 saat süre vererek atılan işçilerin geri alınmasını ve işten çıkarmaların durdurulduğuna dair resmi açıklama yapılmasını istedi. EnerjiSA’nın sessiz kalması üzerine işçiler ve sendika yöneticileri Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnişe başladı.

İletişim ve dayanışma için: +90 531 379 71 50

Sosyal Medya

  • twitter.com/enerjisen
  • facebook.com/diskenerjisen
  • instagram.com/enerjisendisk

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur