Direnişteki Başkent Elektrik işçileri anlatıyor: “30’lu yaşlarda girdiğim enerji sektöründen direnişçi işçi olarak mı çıkmak zorundaydım?”

Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnişlerini sürdüren EnerjiSA işçileri yaptıkları işleri, işten atılma süreçlerini, işten atılmalarının altındaki asıl sebep olan sarı sendika TES-İŞ'ten DİSK/Enerji-Sen'e geçişlerini, Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önündeki direnişlerini ve taleplerini Sendika.Org'a anlattı

Direnişteki Başkent Elektrik işçileri anlatıyor: “30’lu yaşlarda girdiğim enerji sektöründen direnişçi işçi olarak mı çıkmak zorundaydım?”

EnerjiSA işçilerinin sarı sendika TES-İŞ’ten DİSK/Enerji-Sen’e geçişinde öncü rolü üstlenen işçilerin “Size uygun pozisyon yok” denilerek hukuksuzca işten atılmasının ardından Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnişleri devam ederken işçiler direnişlerini Sendika.Org’a anlattı.

Zonguldak Ereğli’de görev yapan Mehmet Oğuz, Ankara’da görev yapan Bekir Bayatlı ve Erdal Şener, yaptıkları işleri, işten atılma süreçlerini, işten atılmalarının altındaki asıl sebep olan sarı sendika TES-İŞ’ten DİSK/Enerji-Sen’e geçişlerini, Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önündeki direnişlerini ve taleplerini anlattı.

“Afetlerde görev aldık, üç ay sonra kapı önüne koyulduk”

Bekir Bayatlı, Kastamonu’ya bağlı Bozkurt’ta yaşanan sel felaketi sonrasında afet bölgesinde görev yaptığını, görevinin tamamlanmasından üç ay sonra da “Size uygun pozisyonda iş yok” denilerek işten atıldığını ifade etti. Bayatlı, “Üç ayda ne değişti EnerjiSA’da” diye sordu.

“Bana tokat atan TES-İŞ temsilcisi çalışıyor, ben işten atıldım”

Ereğli’den Mehmet Oğuz, konuşmasında sarı sendika TES-İŞ’ten DİSK/Enerji-Sen’e geçiş sürecine yer veriyor. Kendi temsilcilerini seçemediklerini ve toplu sözleşme süreçlerinde sendikadan haber dahi alamadıklarını ifade eden Oğuz, işten atılmalarında sarı sendika ve işveren işbirliğinin etkili olduğunu söyledi.

İşyerinde TES-İŞ temsilcisiyle yaşadığı tartışmada kendisine tokat atıldığını ifade eden Oğuz, tokat atan kişiye soruşturma dahi açılmadığını ama kendisinin bütün denetimlerden olumlu geri dönüt almasına rağmen işten atıldığını ifade etti.

“Müşteri memnuniyeti önemli de çalışan memnuniyeti önemli değil mi?”

Erdal Şener ise 17 yıllık emeklerinin çöpe atıldığını ifade ederek “17 yıllık işçisine bir saat ayıramıyor mu? Bana müşterisi olarak bile bir saat zaman ayırabilir” dedi. EnerjiSA’nın internet sitesinde “müşteri memnuniyetine” önem verdiklerini söyleyen Şener, “Müşteri memnuniyeti önemli de çalışan memnuniyeti önemli değil mi?” diyerek isyan etti. Şener yaşadıklarını son olarak “30’lu yaşlarında girdiğim enerji sektöründen direnişçi işçi olarak mı çıkmak zorundaydım?” sözleriyle özetledi.

Söyleşinin tamamı


Ne olmuştu?

Sabancı’ya bağlı EnerjiSA’nın işlettiği Başkent Elektrik’te çalışan 20’nin üzerinde işçi kasım ayından beri aralıklarla işten çıkarıldı. Şirketin 10 yılın üzerinde çalışan işçilerine işten çıkarma gerekçesi olarak sunduğu gerekçe, yeniden yapılanma sürecinde kendilerine uygun pozisyon olmamasıydı. Ama işçiler işten çıkarılmadan hemen önce fazla mesaiye bırakılmış, afet bölgelerinde görevlendirmeyle çalışmaya gönderilmişti.

İşten çıkarılan işçiler arasında DİSK/Enerji-Sen’in işyeri temsilcileri de yer aldı. Bu işçiler geçtiğimiz temmuz ayında toplu sözleşme sürecinde kendi taleplerini işveren karşısında savunmayan sarı sendika TES-İŞ’e karşı tepkiyi örgütleyen ve sonrasında da DİSK/Enerji-Sen’in EnerjiSA’da örgütlenmesinde öncü rol oynayan işçilerdi. İşyerlerinde ise hâlâ DİSK/Enerji-Sen’e yönelik karalama, DİSK/Enerji-Sen’e üyeliğin işten atma gerekçesi olabileceği yönünde tehditler işveren ve sarı sendika TES-İŞ işbirliğiyle yürütülüyor.

İşten çıkarılan işçilerin 7’si DİSK/Enerji-Sen, geri kalanı ise TES-İŞ üyesi olmasına rağmen TES-İŞ, kendi üyesi işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadı.,

Direnen işçiler ne talep ediyor?

DİSK/Enerji-Sen işten çıkarılan işçilerle birlikte 28 Mart’ta Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde yaptığı eylemde, EnerjiSA’ya 24 saat süre vererek atılan işçilerin geri alınmasını ve işten çıkarmaların durdurulduğuna dair resmi açıklama yapılmasını istedi. EnerjiSA’nın sessiz kalması üzerine işçiler ve sendika yöneticileri Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnişe başladı.

İletişim ve dayanışma için: +90 531 379 71 50

Sosyal Medya

  • twitter.com/enerjisen
  • facebook.com/diskenerjisen
  • instagram.com/enerjisendisk

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur