COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçileri anıldı: “COVID-19 meslek hastalığı sayılsın”

Sağlık emek ve meslek örgütlerinin çağrısıyla Türkiye'nin pek çok kentinde COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçileri, hastanelerde yapılan eylemlerde anıldı

COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçileri anıldı: “COVID-19 meslek hastalığı sayılsın”

Sağlık emek ve meslek örgütlerinin çağrısıyla Türkiye’nin pek çok kentinde COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçileri, hastanelerde yapılan eylemlerde anıldı. Eylemlerde, yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının fotoğrafları ve karanfiller taşındı.

Hastanelerde yapılan açıklamalarda COVID-19’un meslek hastalığı olarak sayılması talebi vurgulanırken pandemi sürecinde bilimsel ilkelerden uzak politikalarla önlenebilecek ölümlerin önlenmediğine dikkat çekildi.

Açıklamalarda Tayyip Erdoğan’ın hekimlere söylediği “Giderlerse gitsinler” sözlerine de tepki gösterildi. Açıklamada şunlar dendi:

Pandemi sürecinde istediğimiz 120 gün yıpranma payını bize çok görenler; “Giderlerse gitsinler”, “Gidişleri olsun da dönüşleri olmasın” diyebilecek kadar minnetsiz olanlar bilsinler: Kaybettiklerimizin haklarını sormak; emek verenlerimizin haklarını korumak için gitmiyoruz, kalıyoruz! Sağlık mücadelesi size bırakılamayacak kadar değerlidir, yaşamın özüdür, topluma karşı sorumluluğumuzdur. Topluma sözümüz var, hekimlere sözümüz var: Gitmeyeceğiz. Sizin, bizim, hepimizin sağlığı için, emeğimiz için söyleyecek sözümüz var.

Salgında yitirilen sağlık emekçilerinin unutulmayacağı söylenerek açıklamalar sonlandırıldı.

Eylemlerden kareler

Kocaeli

İstanbul

İzmir

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur