Başkent Elektrik direnişi: “Sabancı’nın ikiz kulelerini de eylem alanına çevireceğiz”

EnerjiSA işçileri sendikal tercihlerinden dolayı hukuksuzca işten atılmalarının ardından başlattıkları direnişin dördüncü haftasında Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde yaptıkları eylemde İstanbul'a Sabancı'nın ikiz kulelerine gideceklerini açıkladı

Başkent Elektrik direnişi: “Sabancı’nın ikiz kulelerini de eylem alanına çevireceğiz”

EnerjiSA işçileri, sendikal tercihlerinden dolayı hukuksuzca işten atılmalarının ardından başlattıkları direnişin dördüncü haftasında yeniden Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önündeydi.

“Yazdıklarınızla uyguladıklarınız aynı değil”

EnerjiSA’nın internet sitesinde “Vizyonumuz ve misyonumuz” kısmını incelediğini ifaden eden bir işçi “Orada haksız yere işten çıkarılma yazmıyor. Müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti, güvenli çalışma ortamı gibi güzel ifadeler var. Ama yazdıklarınızla uyguladıklarınız aynı değil” dedi.

İşçilerin ardından söz alan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, şunları söyledi:

Önümüzdeki günlerde tarihini açıklayacağız. İstanbul’a Sabancı’nın ikiz kulelerine kalıcı olmaya geliyoruz. Oradan da işimizi, ekmeğimizi almadan geri dönmeyeceğiz. Buradan da size son kez çağrıda bulunuyoruz. Aklınızı başınıza alın. Bu hatadan bir an evvel dönün.

Atılan işçiler bir an önce işbaşı yaptırılsın. İşçiler üzerindeki sendikal baskılar ve mobbingler son bulsun. Bu işyerinde çalışma huzuru yeniden sağlansın. Biz de gözümüzü kararttık. Ekmeğimizi almak için elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Sabancı’nın ikiz kulelerinin önünü de eylem alanına çevireğiz.

Ne olmuştu?

Sabancı’ya bağlı EnerjiSA’nın işlettiği Başkent Elektrik’te çalışan 20’nin üzerinde işçi kasım ayından beri aralıklarla işten çıkarıldı. Şirketin 10 yılın üzerinde çalışan işçilerine işten çıkarma gerekçesi olarak sunduğu gerekçe, yeniden yapılanma sürecinde kendilerine uygun pozisyon olmamasıydı. Ama işçiler işten çıkarılmadan hemen önce fazla mesaiye bırakılmış, afet bölgelerinde görevlendirmeyle çalışmaya gönderilmişti.

İşten çıkarılan işçiler arasında DİSK/Enerji-Sen’in işyeri temsilcileri de yer aldı. Bu işçiler geçtiğimiz temmuz ayında toplu sözleşme sürecinde kendi taleplerini işveren karşısında savunmayan sarı sendika TES-İŞ’e karşı tepkiyi örgütleyen ve sonrasında da DİSK/Enerji-Sen’in EnerjiSA’da örgütlenmesinde öncü rol oynayan işçilerdi. İşyerlerinde ise hâlâ DİSK/Enerji-Sen’e yönelik karalama, DİSK/Enerji-Sen’e üyeliğin işten atma gerekçesi olabileceği yönünde tehditler işveren ve sarı sendika TES-İŞ işbirliğiyle yürütülüyor.

İşten çıkarılan işçilerin 7’si DİSK/Enerji-Sen, geri kalanı ise TES-İŞ üyesi olmasına rağmen TES-İŞ, kendi üyesi işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadı.,

Direnen işçiler ne talep ediyor?

DİSK/Enerji-Sen işten çıkarılan işçilerle birlikte 28 Mart’ta Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde yaptığı eylemde, EnerjiSA’ya 24 saat süre vererek atılan işçilerin geri alınmasını ve işten çıkarmaların durdurulduğuna dair resmi açıklama yapılmasını istedi. EnerjiSA’nın sessiz kalması üzerine işçiler ve sendika yöneticileri Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnişe başladı.

İletişim ve dayanışma için: +90 531 379 71 50

Sosyal Medya

  • twitter.com/enerjisen
  • facebook.com/diskenerjisen
  • instagram.com/enerjisendisk

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur