Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan üniversitelilerin KYK bursu kesildi: “Bu yöntemler bizi alanlardan uzaklaştıramayacak”

8 Mart'ta Antalya'da düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü sırasında gözaltına alınanlardan üniversite öğrencilerinin, "terör olayına karıştıkları" gerekçesi ile bursları kesildi. Kadın Savunma Ağı'ndan Ebru İntibay ve KYK bursu kesilen üniversite öğrencilerinden biri Sendika.Org'a konuştu

Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan üniversitelilerin KYK bursu kesildi: “Bu yöntemler bizi alanlardan uzaklaştıramayacak”

8 Mart’ta Antalya’da düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü sırasında gözaltına alınanlardan üniversite öğrencilerinin, “terör olayına karıştıkları” gerekçesi ile bursları kesildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda şunlar ifade edildi:

Genel Müdürlüğümüz mevzuatı gereğince, burs/kredi verilmeyecek haller ‘öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğrenim gördüğü veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarında bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar, vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere verilmez’ hükmüne amirdir.

Bu sebeple, Genel Müdürlüğümüzden ….. numara ile almakta olduğunuz bursunuz ilgi yazıya istinaden kesilmiştir.

“Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldığımız için bizi açlıkla sınamak istiyorlar”

Kadın Savunma Ağı’ndan Ebru İntibay ve KYK bursu kesilen üniversite öğrencilerinden biri Sendika.Org’a konuştu.

Ebru İntibay şunları söyledi:

8 Mart akşamı Feminist Gece yürüyüşü sırasında biber gazına ve polis şiddetine maruz kalarak gözaltına alındık. Daha sonrasında eyleme katılan ve gözaltına alınan üniversite öğrencisi arkadaşlarınıza çeşitli idari yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Kimisinin bursu kesiliyor kimisi de kaldığı yurtta ifadeye çağrılıyor. Belgeler arkadaşlarımıza ulaşması gerekirken ailelerine iletiliyor. Ekonomik krizin derinleştiği ve kadın yoksulluğunun arttığı bu günlerde, öğrenciler verilen burslar ve krediler ile geçinemezken bursların kesilmesini kabul etmiyoruz. Herkesi üniversite öğrencileri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

KYK bursu kesilen bir üniversiteli şunları söyledi:

Öğrencileri müşteri olarak gören; ücretsiz eğitim, güvenli barınma, beslenme ve ulaşım gibi haklarımızı bize vermeyen sistem, bugün de Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldığımız için bizi açlıkla sınamak istiyor. LGBTİ+ öğrencilerin zaten eğitim ve barınma süreçleri can yakıcı bir sorun iken sırf Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesi ile bursları keserek bizi caydırmak istiyorlar. Ancak bu yöntemlerin bizi alanlardan uzaklaştıramayacağını söylemek isterim. Haklarımız, yaşamlarımız, eşitlik mücadelemiz için alanlarda olmaya devam edeceğiz. LGBTİ+ mücadelesi engellenemez!

Ne olmuştu?

Antalya’da feministlerin çağrısıyla saat 19.00’da 9. Feminist Gece Yürüyüşü için Üç Kapılar’da bir araya gelenlerin önüne polis barikat kurdu. Yürüyüşe devam ederek barikatı zorlayan kadınlara saldıran polis, 5’i avukat yaklaşık 40 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltılara rağmen polis saldırına direnen kadınlar barikatı aşarak yürüyüşlerine devam etti.

Gözaltına alınanlar Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. 9 Mart sabahı serbest bırakıldılar.

Sendika.Org (Derya Saadet)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur