Almanya’da faşizmden kurtuluşun sembolü olan tarihi amblemler yasaklandı

Almanya Rusya-Ukrayna savaşını bahane ederek Hitler faşizminin yenilgisinin sembolü olan Kızıl Ordu ve SSCB’ye ait amblemlerin kullanımını yasakladı

Almanya’da faşizmden kurtuluşun sembolü olan tarihi amblemler yasaklandı

Kızıl Ordu Bayrağı ile Kızıl Ordu askerlerinin faşizme karşı zaferin sembolü olarak taşıdığı ve Putin iktidarı döneminde faşizan bir sembol hâline getirilerek kullanılmaya başlanan “George Bandı” da aynı yasal maddeler gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Tüm dünyada bir sembol olarak görülen ve Hitler Faşizmi’ne karşı kazanılan zaferin hemen ardından Almanya Meclis Binası’na dikilen, Yevgeny Khaldei tarafından fotoğraflanarak tarihe kazınan “Kurtuluş” sembolü yasaklandı.

Almanya’nın Hitler faşizminden kurtuluşunun ve İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinin yıldönümünün kutlanacağı 8 Mayıs yaklaşırken, Kızıl Ordu ve SSCB’ye ait amblemler Ceza Kanunu ve Uluslararası Ceza Kanunu’nun belirli maddelerine dayanılarak, Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) İçişleri Bakanı Boris Pistorius tarafından yasaklandı.

Kızıl Ordu Bayrağı ile Kızıl Ordu askerlerinin faşizme karşı zaferin sembolü olarak taşıdığı ve Putin iktidarı döneminde faşizan bir sembol hâline getirilerek kullanılmaya başlanan “George Bandı” da aynı yasal maddeler gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Sadece bir bahane

Avukat Frank Jasensky konuyla ilgili yaptığı kamuoyu bilgilendirmesinde şunlara değindi: “1956 yılına kadar Lenin ve Stalin döneminde sosyalist olan Sovyetler Birliği bayrağı altında, SSCB’den ayrılma hakkı da dahil olmak üzere Ukrayna vatandaşlığı almaya yönelik tüm haklar açıkça tanındı. Rus Devleti sınırlarının Ukrayna topraklarına dek genişlemesi açıkça reddedildi.

İşte şimdi Putin’in saldırdığı şey tam da bu sosyalist milliyetçilik politikasıdır. Çünkü sosyalist milliyetçilik politikaları, o dönemde ‘Rus Devletinin toprak genişlemesine’ kesinlikle karşıdır. Putin, İmparatorluk Fatihi kisvesine bürünerek, Lenin’in ve kısmen de Stalin’in temel bir hatasının Ukrayna vatandaşlığını tanımak olduğunu iddia ediyor. Elbette ki tüm bu tarihi gelişmeler Bay Pistorius tarafından da gayet iyi biliniyor. Nihayetinde kendisi iktidar partisi SPD’dendir. Peki Pistorius neden tüm bu olanların tam aksini iddia ediyor? Bunun tek bir nedeni olabilir: Rus işgal savaşını sadece sosyalist ve komünist sembolleri yasaklamak için bir bahane olarak kullanmak.”

Ceza tehdidi

Avukat Jasensky, Bremen’den bir muhabirin bu yasaklamayla ilgili kendisine ilettiği bilgileri ise kamuoyuna şu şekilde aktardı: “16 Nisan 2022 Cumartesi günü, Paskalya Yürüyüşü Bremen’de gerçekleşecekti. Bremen Kamu Düzeni Dairesi bu yürüyüşe katılım koşullarını belirten bir yönerge yayımladı. Bu yönergenin içeriği şöyle: ‘Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşı göz önünde bulundurulduğunda, uluslararası hukuku ihlâl eden belirli simgelerin kamusal alanda kullanılması cezai işlem gerektiren bir suçtur (Saldırı savaşının onaylanması, Ceza Kanunu paragraf § 140 -Satır Nr. 2 ve paragraf § 138 -Satır Nr. 5 ve Uluslararası Ceza Kanunu Paragraf § 13 gereğince). Mevcut durumda bu semboller “George Bandı”, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Bayrağı ve Kızıl Ordu’nun Zafer Bayrağı’nı içermektedir. Yürüyüşlere bu sembollerle katılınması, polis ve savcılar tarafından cezai soruşturma açılmasına dayanak sayılacaktır.”

Avukat Frank Jasensky, yasaklara dayanak olarak gösterilen Ceza Kanunu ve Uluslararası Ceza Kanunu maddelerinin, işgal savaşı fırsat bilinerek bilinçli olarak açık bir yorum çarpıtmasına tâbi tutulduğunu ve buna karşı ısrarlı bir hukuki mücadele verileceğini belirtti.

Sendika.Org / Almanya (Ganime Gülmez)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur