8 Mart’a giderken gözaltına alınıp haklarında dava açılan kadınlar: “İsyanımızla 1 Mayıs’ta da sokakta olacağız”

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne giderken Kadıköy'de gözaltına alınan kadınlara dava açıldı. Savcılığın sunduğu iddianamede 40 kadın hakkında dava konusu atılan sloganlar ve taşınan dövizler oldu. Kadınlar Sendika.Org'a konuştu

8 Mart’a giderken gözaltına alınıp haklarında dava açılan kadınlar: “İsyanımızla 1 Mayıs’ta da sokakta olacağız”

Bu yıl 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmak üzere Kadıköy’de vapur iskelesine gelen kadınlar polis şiddeti ile gözaltına alındı. Kadınların gözaltına alınarak 8 Mart eylemine katılması engellenirken haklarında soruşturma açıldı.

Kadınlar polis tutanakları baz alınarak “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiğinden dağılmamakla” suçlanıyor.

Kadın Savunma Ağı’ndan Begüm Selici ile Atike Eski ve Üniversiteli Feminist Kolektif’ten Rozerin İdil eylemlerini ve dava sürecini Sendika.Org’a anlattı.

“Haklarımız gasp edildi”

Kadın Savunma Ağı’ndan Begüm Selici şunları söyledi:

8 Mart 2022 tarihinde 40 kadın anayasal hakkımızı kullanmak için Kadıköy’den Taksim’e giderken Kadıköy iskelesinde usülsuz bir şekilde göz altına alındık. Polisler dağılmamız için çağrı yaparken bir yandan da etrafımızda çember oluşturup dağılmamıza izin vermediler. Vapura binip Taksim’e geçmemize bile izin verilmedi, toplu taşıma kullanma hakkımız gasp edildi. Anayasal bir hak olan protesto hakkımız da elimizden alındı. 3 arkadaşımız ters kelepçe ile göz altına alındı. Darp edilerek, hatta bazılarımız sürüklenerek arabaya bindirildi. Neredeyse her birimizin bileklerinde plastik kelepçenin sıkmasından kaynaklı kesikler vardı. Temel haklarımız gasp edildi, bedenlerimiz darp edildi. Öfkeliyiz, soruşturmayı da iddianemeyi de kabul etmiyoruz.

“Kadın katillerini engellemeyen devlet, 40 kadını darp edip gözaltına aldı”

Atike Eski de şunları söyledi:

8 Mart günü Taksim’e giderken polis tarafından darp edilerek gözaltına alındık. Feminist Gece Yürüyüşü’ne gitmemiz engellendi. En temel hakkımız elimizden alındı. Kadın katillerini engellemeyen devlet 40 tane kadını darp ederek gözaltına aldı. Bizler o gün de söyledik. Şimdi de söylüyoruz. Kadınların önüne değil katillerin önüne barikat istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlardan, kadın cinayetlerine göz yumanlardan hesap soracağız. Kadın mücadelesinden geri adım atmıyoruz. Her zaman söyledik birlikte güçlüyüz. 8 Mart’taki coşkumuzu hala sürdürüyoruz, hala direniyoruz. Her zaman direnmeye devam edeceğiz. Bizi engellemeye çalışanlara o gün söylediğimiz gibi kadın mücadelesi engellenemez. Bu isyanımızla 1 Mayıs’ta da sokakta olacağız.

“Erkek yargı suçluları koruyor”

Üniversiteli Feminist Kolektif’ten Rozerin İdil şunları söyledi:

Karaköy’e geçmek için beraber iskeleye vardığımızda önümüzü kesen birkaç polis yürümeniz hukuksuz diyerek çevik kuvvetin etrafımızı sarmasını sağladı. Bizleri zorla araca götürmeye çalıştılar bu sırada kelepçesiz araca kimse konulmayacak dendi ve kelepçe takıldı. Şu anda da dava açıldı bizlere. Erkek yargı gerçek suçluluları korurken bizleri ise cezalandırmaya çalışıyor. Hakkımızda açılan davayı da 8 Mart’ın engellenmeye çalışılmasını da kabul etmiyoruz.

Sendika.Org (Derya Saadet)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur