Zeytinlik alanlarda madenciliğe izin: “Bu yönetmelik yağmacılığın resmiyete dökülmüş halidir”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, Maden Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle zeytinlik alanlar madencilik faaliyetlerine açıldı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Bu yönetmelik yağmacılığın resmiyete dökülmüş halidir” dedi

Zeytinlik alanlarda madenciliğe izin: “Bu yönetmelik yağmacılığın resmiyete dökülmüş halidir”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, Maden Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle zeytinlik alanlar madencilik faaliyetlerine açıldı. Buna göre, elektrik üretiminde kullanılan maden sahası zeytinlik alan içinde kalırsa, sahada madencilik faaliyeti yürütülebilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre zeytinliklerin maden sahanın ‘faaliyet bittiğinde rehabilite edilmesi’ şartı aranacak.

Yayımlanan karar şöyle:

CHP Milletvekili tepki gösterdi

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, maden sahalarıyla ilgili Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğin Anayasa’nın 14 maddesini ihlal ettiğini belirterek, “Bu yönetmelik yağmacılığın resmiyete dökülmüş halidir” dedi. Bülbül ayrıca yönetmeliğin iptali için dava açacağını belirtti.

Resmi Gazete’de yayınlanan ve zeytin alanlarının yok olmasının önünü açacak olan Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül bir açıklama yaptı.

“Yeni bir peşkeş kapısı açacak”

Özellikle Aydın, Muğla, Manisa ve Balıkesir başta olmak üzere Ege Bölgesinde bölgesinde önemli bir ürün olan zeytinin, madencilere altın tepside sunulduğunu belirten Bülbül, “Bu bölgelerde zeytinliklerin fazla olması gibi ne yazık ki çok sayıda maden işletmesi de var. Bu yönetmelikle artık maden şirketleri fütursuzca zeytinlikleri yağmalayacak. Bu yönetmelik iktidarın çetelerine yeni bir peşkeş kapısı açacak” ifadelerini kullandı.

Aydın’dın yüzde 85’inin Jeotermal Santrallere açılmasının ardından bölgede faaliyete geçen JES’lerin bölgeye getirdiği zararları hatırlatan Bülbül, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Yeterince denetlenmeyen, projelerin onaylandığı Çevresel Etki Değerlendirme raporlarında atık ve gaz salınımına ilişkin protokollerin yetersiz kaldığı JES’ler nedeniyle, bölgede yetişen tarım ürünlerine geri dönüşü mümkün olmayan zararlar oluştu. JES’lere yakın bölgelerdeki zeytin ve incir ağaçları kurudu. AKP iktidarı yanlış enerji ve tarım politikaları nedeniyle oluşan bu hasarları telafi etmek yerine bir de maden şirketlerine davetiye çıkartıyor. Adeta zeytinliklerin yol olmasının önünü açıyor. Bu kabul edilemez.

Yaşam savunucuları karara tepki gösterdi

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur