Ulaşım kamusal olmazsa: 65 yaş üstü otobüse binemedi, otobüsler ve dolmuşlar kontak kapattı, ulaşım aksadı

Ankara'da özel halk otobüsleri ve dolmuşlar ulaşım maliyetlerini gerekçe göstererek sefere çıkmadı. Ulaşım aksadı, EGO'nun ek seferlerine rağmen hatlarda yoğunluk arttı. Belediyenin ulaşım hizmetlerindeki payının eksikliği br kez daha gün yüzüne çıktı

Ulaşım kamusal olmazsa: 65 yaş üstü otobüse binemedi, otobüsler ve dolmuşlar kontak kapattı, ulaşım aksadı

Akaryakıta gelen peş peşe zamlarında ardından ulaşım problemleri de daha görünür olmaya başladı. Ankara’da özel halk otobüsleri ve dolmuşlar, ulaşım bedelinin en az 8 liraya çıkarılmasını talep etti.

65 yaş üstü yurttaşlar yolda kaldı

Ankara’da dün özel halk otobüsleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca ücretsiz ulaşım hakkı tanınan 65 yaş üstü yurttaşları otobüslere almadı. Otobüs sahipleri Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden (ABB) 65 yaş üstü yurttaşlar için ücret talep ediyor. ABB ise bunun karşılanamayacağını ifade etti. EGO Genel Müdürlüğü, dün yaptığı açıklamayla 65 yaş üstü yurttaşları almayan otobüsler hakkında yasal işlem başlatacağını duyurdu.

Özel halk otobüsleri ve dolmuşlar kontak kapattı

Dün (9 Mart) 65 yaş üstü yurttaşların otobüslere alınmaması gerilimi hemen her durakta yaşandıktan sonra Ankara Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası, ertesi günden itibaren artan maliyetlerden dolayı hizmet vermeyi durduracağını ilan etti.

Bugün (10 Mart) özel halk otobüsleri ve dolmuşlar sefere çıkmayınca kent içi ulaşımda aksamalar meydana geldi. EGO’nun koyduğu ek seferlere rağmen otobüs hatlarında yoğunluk yaşandı. Belediyenin ulaşım hizmetleri içindeki payının azlığı ise bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Sıhhiye otobüs duraklarında yurttaşlara durumu sorduk. Dikmen’den geldiğini ifade eden bir yurttaş, normal şartlarda dolmuş ve halk otobüsü de olduğu için ulaşımının rahat olduğunu ancak şu anki durumda sadece belediye otobüsünün kalmasının problem yarattığını ifade etti. Sendika.Org’a konuşan yurttaş, otobüslerdeki yolcu saysının fazlalığına da dikkat çekti.

Metrolarda ise sık sık ek seferler olmasına rağmen hatların yoğun olduğu yönünde uyarı anonsları yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı MansurYavaş, yaptığı açıklamada belediyenin tüm imkanlarının seferber edilerek yurttaşların mağdur edilememesi için uğraştıklarını ifade etti. ABB, ek seferler ve ücretsiz servisler koydu.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur