Ukrayna, Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanları görüşmesi: Ateşkes konusunda ilerleme yok

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya'da bir araya geldi. Görüşmede ateşkes konusunda bir ilerleme sağlanmadı

Ukrayna, Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanları görüşmesi: Ateşkes konusunda ilerleme yok

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş 15. gününde sürerken Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya’da bir araya geldi. Görüşme, savaşın başlamasından itibaren en üst düzey temas oldu.

Türkiye’nin davetiyle gerçekleşen üçlü görüşme sonrasında Kuleba ve Lavrov basın toplantısı yaptı.

Kuleba: “İnsani koridor ve ateşkes konusunda ilerleme sağlanamadı”

Kuleba, insani koridorların kurulması konusunda ilerleme sağlamak amacıyla geldiğini ancak Lavrov’un bu konuda bir taahhüt vermediğini ifade etti. Ateşkes konusunda bir ilerleme sağlanamadığını belirten Kuleba, Rus tarafında başka karar alıcılar olduğunu ifade etti. Kuleba, bu formatta bir görüşme olması durumunda tekrar katılacağını söyledi.

“Bize saldıran ülke ve devlet istemiyorsa biz savaşı durduramayız” diyen Kuleba, Rus tarafı ateşkese yanaşması durumunda kendilerinin de görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Lavrov: “Taleplerimizde bir değişiklik yok”

Görüşmenin ardından ayrı bir basın toplantısı yapan Lavrov ise “Bugünkü görüşmemiz sonucunda müzakerenin yerini alacak hiçbir şeyin olmadığı anlaşıldı” dedi. İnsani koridor konusunda günlük olarak koridorların açılmasını önerdiklerini ve bu önerilerinin hâlâ geçerl olduğunu ifade eden Lavrov, Ukrayna ordusu dışında savaşa gelen birlikleri kastederek “Siviller gönüllü birlikler tarafından canlı kalkan olarak kullanılıyor. Bunlar biliniyor. İnsani koridor açılması planlanıyor” dedi. Lavrov, Ukrayna’dan taleplerinde bir değişiklik olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

NATO, genişleme tavrını sürdürdü. Biz Ukrayna’nın silahlandırılmasını veya neo-Nazi hükümeti kurulması ve birtakım faşist taburlar oıluşturarak devlet başkanı tarafından ‘şeref kıtası’ olarak selamlanmasını istemiyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur