Sinop’ta nükleer santral yapılmasına dair ÇED davası görülüyor: “Bilirkişi raporları gerçeği ifade etmiyor”

Sinop’ta yapılması planlanan, nükleer santrali’nin ÇED raporuna karşı açılan davanın karar duruşması Samsun’da başladı

Sinop’ta nükleer santral yapılmasına dair ÇED davası görülüyor: “Bilirkişi raporları gerçeği ifade etmiyor”

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun iptali için açılan davanın karar duruşması Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nde saat 10.00’da başladı.

Duruşmaya çok sayıda ilden nükleer karşıtı platform üyeleri, meslek odası ve dernek temsilcileri katılırken, duruşmada söz alan Avukat Mehmet Horus, ÇED raporundaki eksikliklere dikkat çekerek projenin iptali yönünde karar verilmesini istedi.

Atıklar ve su konusu konuşulmadan ÇED raporundan bahsedilemeyeceğini belirten Horus, “Hukuksal açıdan bile belirsizliği olan bir karara sürükleniyoruz. Bilirkişi raporları gerçekliği ifade etmemektedir. Dava konusunun iptalini talep ediyoruz. Bütünüyle dışa bağımlı bir proje ile karşı karşıyayız, enerjinin verimli kullanılması söz konusu değil. Usulen de ÇED raporu ihlal edilmiştir” dedi.

“Kansere neden olan maddeler dikkate alınmamış”

TTB avukatı Verda Ersoy ise konuşmasında bilirkişi raporundaki risklerin ÇED raporunda dikkate alınmadığını vurgularken, “Sağlık açısından radyolojik ve radyolojik olmayan zararları fazlasıyla mevcuttur. Kansere kesin neden olan maddeler bilirkişi tarafından rapor edilmiştir. Fakat dikkate alınmamış. Çernobil’de çıkan yangın sadece 13 günde söndürülebildi. ‘Sağlık sektörüne katkı sunacak’ denmiş. Daha çok hasta ve daha çok hastalık ile mi katkı sunulacaktır. Eksik bir rapordur. ÇED raporunun iptalini talep ediyoruz’’ dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur