Sinema TV Sendikası: “Sinema ve dizi setlerinde ödemeler geciktiriliyor”

Sinema, Reklam, Dizi ve Tv Programı Çalışanları Sendikası yayınlamış olduğu açıklamada, televizyon ve dijital platform alanlarında çalışan set emekçilerine yönelik ödemelerin iş kanununa aykırı şekilde uzun vadelere yayılarak yapıldığını ve keyfi şekilde işten çıkartmalar yapılarak çalışan meslektaşlarının mağdur olduklarını belirtti

Sinema TV Sendikası: “Sinema ve dizi setlerinde ödemeler geciktiriliyor”

2022’nin ilk günlerinde yeni yıl zamları ve enflasyonda büyük bir artış yaşandı ve uygulanan sefalet zamları, emekçi kesimlerin yoksullaşmasını da beraberinde getirdi. Bu durumdan etkilenen sinema ve dizi set çalışanları da yapmış oldukları açıklamada yüzde 35 zam talebinde bulundu.

Dizi ve sinema sektörünün tüm alanlarında değişimi amaçlayan bu açıklamanın ardından ücretlerde kısmi iyileştimeler yapılsa da yapımcılar zamanla ödemeler konusunda set emekçilerini daha da zor durumda bırakmaya başladı. Set emekçileri haftalık ödemeler alırken bir süredir yapımcıların bölüm başı ödemeler yapmasından ve bu ödemelerin de bölümlerin yayımlanmasının ardından yapmasından şikayetçi.

Sinema, Reklam, Dizi ve Tv Programı Çalışanları Sendikası, yapmış olduğu açıklamada uygulamanın bir an önce terk edilmesini istedi. Sendika ayrıca keyfi işten çıkarmalarla set emekçilerinin mağdur edildiğine değindi.

16 saate kadar çıkan mesai!

Geçtiğimiz hafta ise bazı dizi setlerinde yoğun kar fırtınası ve olumsuz hava şartları gerekçe gösterilerek çalışma saatleri 16 saate kadar çıkarıldı. Set emekçileri durumu Sinema Emekçileri Sendikası’na bildirdi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur