Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kadın İttifakı’ndan tutuklanan Kürt kadınlar için açıklama: “Faşizme ve erkek diktatörlüğüne karşı dayanışma içindeyiz”

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da on sekizden fazla ülkede onlarca aktif ve etkili kadınlar ve kadın örgütlerinden oluşan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kadın İttifakı (NADA), son günlerde gözaltına alınan ve 7'si tutuklanan Kürt kadınlar hakkında dayanışma açıklaması yayımladı

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kadın İttifakı’ndan tutuklanan Kürt kadınlar için açıklama: “Faşizme ve erkek diktatörlüğüne karşı dayanışma içindeyiz”

Fotoğraf: Hawar News

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da on sekizden fazla ülkede onlarca aktif ve etkili kadınlar ve kadın örgütlerinden oluşan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kadın İttifakı (NADA), son günlerde gözaltına alınan ve 7’si tutuklanan Kürt kadınlar hakkında dayanışma açıklaması yayımladı. Kadınlara ve özellikle Kürt kadınlara yönelik bu baskı politikasının Ortadoğu’daki ve Kuzey Afrika’daki diğer ülkelerdeki kadın düşmanı politikalarla uyumu olduğu vurgulanırken mücadele eden kadınlarla dayanışma içinde olduğu vurgulandı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Türk hükümeti tarafından başlatılan bir dizi sistematik ve düşmanca saldırının sadece bir halkası olan, kitlesel keyfi ve yasadışı tutuklama kampanyalarının bir sonucu olarak, son zamanlarda güvenlik güçlerinin genel olarak Türkiye’deki kadınlara ve özellik Kürt kadınlara yönelik adaletsizlikleri büyük bir üzüntüyle takip ettik. Sistematik ve sürekli bir siyasi soykırım çerçevesinde neredeyse her gün kendilerine karşı uygulanan işkence, cinayet, suikast, tutuklama ve tutuklama olgularının özgür kadınların iradesini kırmayı amaçladığını görüyoruz.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da on sekizden fazla ülkede onlarca aktif ve etkili kadınlar ve kadın örgütlerinden oluşan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kadın İttifakı (NADA) olarak üç gün önce onlarca Kürt aktivisti hedef alan tutuklanmasını kınıyoruz. 16 Mart’ta bu kadınların tutuklanmasının sebebi tüm dünyada en temel haklarından biri olan Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına katılmasından başka bir şey değil, bu da Türk makamlarının özgür iradeye tahammülsüzlüğünün bir başka kanıtı olduğunu görüyoruz. Bu durum da kadın düşmanı olan ataerkil, otoriter politikaların metodolojisini bir kez daha doğrulamaktadır.

Bu politikaların her yerde kadınları etkilediğinden, Filistinli aktivistlerin keyfi ve adaletsiz idari gözaltılardan çektiklerinden, Suriyeli kadınların yerinden edilmelerinden, yoksullaşmalarından, öldürülmelerinden ve istismarlarından, Sahravi kadınların çektikleri adaletsizlik ve namus cinayetlerinden biliyoruz. Suriyeli, Yemenli Libyalı kadınların, Afgan kadınların özellikle Taliban hareketinin iktidara gelmesinden ve silahlı çatışmalarla maruz kaldığı günlük ihlallerden biliyoruz. Liste uzundur. Bütün bunlar, eril zihniyetin her yerde aynı anlayışta olduğunu doğrular.

Bu doğrultuda NADA adına Türkiye’deki Kürt kadın aktivistlere desteğimizi ve yanında olduğumuzu, kalbimizin onlarla birlikte attığını, direnişlerinin mücadeleyi yükseltme, kadınların birliğini güçlendirme ve tüm kadınları destekleme kararlılığımızı artırdığını gösteriyoruz. Her türlü şiddete, tutuklamaya, baskıya, adaletsizliklere, faşizme ve erkek diktatörlüğüne karşı dayanışma içindeyiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur