Öğretmen Sendikası duyurdu, kar tatilinde öğretmenleri çalıştırmak isteyen özel eğitim kurumları geri adım attı

Kar nedeniyle eğitim öğretime ara verilmesine rağmen özel eğitim kurumları online olarak derslerin devam edeceğini açıkladı. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası'nın İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yaptığı başvurular sonucu çok sayıda özel eğitim kurumu derslerini iptal etti. İptal etmeyenler de sendika tarafından şikayet edildi

Öğretmen Sendikası duyurdu, kar tatilinde öğretmenleri çalıştırmak isteyen özel eğitim kurumları geri adım attı

Meteoroloji’nin yaptığı turuncu uyarı sonrasında birçok ilde 10-14 Mart tarihleri arasında eğitim öğretime ara verildi. İstanbul, Bursa ve Kocaeli Valiliklerinin resmi açıklamasına rağmen bazı özel kurumlar yüz yüze eğitime, bazı kurumlar ise online eğitime devam edeceklerini duyurdu. Doğa Okulları, Uğur Okulları, MED gibi çok sayıda zincir özel okul Valiliğin kararına rağmen online eğitim yapacaklarını sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Öğretmenlerin itirazlarına rağmen kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aksi bir yazı gelmediği sürece online eğitime devam edeceklerini açıkladı. Bunun üzerine Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın (Öğretmen Sendikası) İstanbul ve Bursa temsilcilikleri İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleriyle iletişime geçti.

Resmi yazıya gerek yok

Müdürlüklerden Öğretmen Sendikası’na yapılan açıklamada, idari izinin olduğu günlerde online eğitimin mevzuata aykırı olduğu, resmi yazıya gerek olmadığı bildirildi. Yapılan görüşmeler sonucunda İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri özel eğitim kurumlarına online eğitim yapılamayacağı yönünde bilgilendirme yaptı.

Sendikanın başvurusu sonrası dersler iptal edildi

Bilgilendirme ve şikâyetler üzerine çok sayıda kurum geri adım atarak mevzuata aykırı online ve yüz yüze ders uygulamasını sona erdirmek zorunda kaldı. Geri adım atıp dersleri iptal eden kurumların yanı sıra resmi yazı ve şikayetlere rağmen hâlâ öğretmenlerini çalıştırıp hukuksuzluğa devam eden kurumların olduğunu belirten Öğretmen Sendikası şu açıklamada bulundu:

Sendikamızın yetkililerden aldığı net bilgiye göre Valilik tarafından yapılan açıklama online eğitime izin vermiyor. Belirsizliği ortadan kaldıracak net bir açıklamayı gerekli görüyoruz.

Öğretmen arkadaşlarımızı çalıştıkları kurumun bağlı olduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini aramaya, CİMER aracılığı ile şikâyette bulunmaya ve haklarını aramaya davet ediyoruz.

Online ve yüz yüze eğitime devam eden kurumlar hakkında şikayet dilekçesi verdik ve vermeye devam ediyoruz. Resmi uyarıyı dikkate almayan kurumların isimlerini bizimle paylaşabilirsiniz.

Kurum patronlarının keyfi kararları eğitim emekçisinin emeğinden ve haklarından üstün değildir.

Suç işleyenlerin sıralı listesi

Öğretmen Sendikası, Valiliğin açıkça ifade edilmiş yazısı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden yapılan uyarılara rağmen öğretmenleri online eğitime çağırarak suç işleyen özel eğitim kurumlarının sıralı listesini paylaştı. Öğretmen Sendikası ilgili kurumlar hakkında şikayette bulunduklarını ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur