Kılıçdaroğlu’ndan güvenlik zirvesi tepkisi: “AK Parti’nin sözcüsü devlet adına nasıl konuşur?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Tayyip Erdoğan'ın 24 Şubat'ta yaptığı güvenlik zirvesi toplantısını eleştirdi. Yapılan güvenlik zirvesinin hukuki bir dayanağının olduğunun bile şüpheli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, aynı gün AKP sözcüsünün zirve hakkında açıklama yapmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti

Kılıçdaroğlu’ndan güvenlik zirvesi tepkisi: “AK Parti’nin sözcüsü devlet adına nasıl konuşur?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Tayyip Erdoğan’ın 24 Şubat’ta yaptığı güvenlik zirvesi toplantısını eleştirdi. Yapılan güvenlik zirvesinin hukuki bir dayanağının olduğunun bile şüpheli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, aynı gün AKP sözcüsünün zirve hakkında açıklama yapmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu’nun sözleri şöyle:

Herbirimiz milletvekiliyiz. Burnumuzun dibinde bir olay varsa o olay konusunda TBMM’nin bilgilendirilmesi, üzerine düşen bir görev varsa yerine getirilmesi lazım. Olay 24 Şubat’ta sabah çok erken saatlerde meydana geldi. Erdoğan güvenlik zirvesini topladı. Merak ettim: Güvenlik zirvesi hangi yasaya dayanıyor? Hukuki altyapısı var mı? Güvenlik Zirvesi diye bir kuruluş hiç hatırlamıyorum. Kimler katıldı? Cumhurbaşkanı yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, AK Parti Grup Başkanvekili, AK Parti Sözcüsü, MİT Başkanı, Genel Kurmay Başkanı. Zirve devletin bir zirvesiyse MGK var. Siz bu kutumu bir tarafa bırakıp paralel yapı inşa ediyorsanı ve partileştirmişseniz ciddi bir sorunumuz var demektir. Dışişleri Bakanı Kazakistan’da katılmamış. 1 buçuk saat zirve görüşülüyor, Dışişleri Bakanlığı’ndan kimse yok. Böyle bir tabloyu hiç görmedim.

Aynı gün AK Parti’nin sözcüsü açıklama yapıyor, Devlet şunu yapıyor bunu yapıyor. AK Parti’yi anlat. Sen devlet adına konuşuyorsun. AK Parti’nin parti sözcüsü kalkar da devlet adına nasıl konuşur? Devletin bu duruma düşürülmesinden büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Devletin bu kadar itibarsızlaştırıldığını ilk kez görüyorum.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur