Feminist isyan meydanları doldurdu: İl il 8 Mart eylemleri

Kadınlar ve LGBTİ+’lar 8 Mart'ta sokakları meydanları feminist isyan ile doldurdu. Türkiye'nin dört bir yanında hakları için, erkek egemenliğine karşı meydanlara çıkıldı

Feminist isyan meydanları doldurdu: İl il 8 Mart eylemleri

Ankara

Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi için kadınlar Anıtpark’ta buluştu. Kadın yoksulluğunun, ekonomik krizin, tırmanan erkek şiddetinin içeriğinin omurgasını oluşturduğu mitingde, bugün on birinci gününde devam eden Ukrayna-Rusya savaşı da unutulmadı.

ANKARA’DA KADINLAR ANITPARK’TA: “KRİZE, YOKSULLUĞA, ŞİDDETE VE SAVAŞA KARŞI YAŞASIN 8 MART!”


İstanbul

İstanbul’da kadınlar ve LGBTİ’lar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı kapsamında bugün (6 Mart) Kadıköy’deki “Büyük Kadın Buluşması”nda bir araya geldi.

KADIKÖY’DE 8 MART BULUŞMASI: “YOKSULLUĞA, ŞİDDETE, SÖMÜRÜYE KARŞI MÜCADELEMİZİ BÜYÜTÜYORUZ”

 

Antalya

Antalya’da kadınlar ve LGBTİ+’lar Aydın Kanza Parkı’nda bir araya geldi. Buradan Cumhuriyet Meydanı’na yürüş yapıldı. Meydanda yapılan mitingde okunan basın açıklamasınına Mor Zakkum ödülleri “tahlihlilere” verildi. Eğitim-Sen kadın korosu konseri ve halayların ardından miting sona erdi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

AKP iktidarını buradan bir kez daha uyarıyoruz, şüpheli kadın ölümlerinin intihar denilerek örtbas edilmesini, çocuk istismarcılarının ve şüpheli çocuk ölümlerinin, doğaya ve hayvanlara yönelik suçların cezasız bırakılmasını asla kabul etmiyoruz, tüm canlılar için yaşam hakkını savunuyor adalet talebimizi haykırıyoruz.

Yaşamın her alanında; ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe, yoksulluğa, erkek ve devlet şiddetine karşı direnmeye ve örgütlü mücadelemizi büyütmeye devam ediyoruz.

Cinsiyetçi, homofobik ve transfobiklere verilen Mor Zakkum ödülleri de bu yıl sahiplerini buldu:

Bu sene de bir çok dalda mor zakkum ödülünü hak eden cinsiyetçi- homofobik- transfobik erkeklere verdik. İlk 20 ödülü sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. Son üçü bizim için çok kıymetli çünkü bu üçlü bulundukları konum itibari ile diğer erkeklere güç veren aklayan ve şiddeti meşrulaştıran kişi ve kurumlar.

1)Başkan: Her senenin kazananı olmaya aday bir isim de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş. Bu sene ki ödülünü de ” Eşcinsellik hastalığı beraberinde getiriyor. Nesli çürütüyor.” sözünle kazandın.

2)Bakan: Boğaziçi direnişi üzerinden LGBTİ+’ları sapkın gösteren Süleyman Soylu yine bizi şaşırtmadın ve bu kategorinin kazanı sen oldun.

Her yılın Kadın Düşman

Şahısları bir gece yarısı kadın Lgbti+ ve çocuklar için hayati önem taşıyan İstanbul Sözleşmesinden bir gece yarısı çıkılması kararı ile ünlü. Mikrofonu her eline aldığında tekrar tekrar şiddet ve nefret üretmesi ile ün saldı. Hepimiz onu tanıyoruz ama adını ağzımıza almayacağız çünkü geçinemiyoruz ve bu haldeyken bir de Saray faturası ödemeyeceğiz.

Tüm Mor Zakkum kazananları en içten dileklerimiz ile en kısa zamanda hakettiklerini almalarını yani Tarihin karanlığında kaybolmalarını temenni ediyor ve bu temennimizi mücadelemiz ile gerçek kılacağımızı biliyoruz. Yaşasın örgütlü Mücadelemiz.

Mersin

Mersin’de “şiddete, savaşa, yoksulluğa karşı isyandayız” çağrısı ile Özgecan Aslan Meydanı’nda kadın şöleni yapıldı. Yeliz Güzel ve Rengahenk Kadın Hekimler Ritim Grubu konser verdi. Türkçe ve Kürtçe açıklama yapılan basın açıklamada kadınlar şunları talep etti:

  • Kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzlerin, kadına yönelik şiddettin önüne geçilmesi için etkin önlemler geliştirilmeli, devletin tüm mekanizmalarında toplumsal cinsiyet eşitsizliğine son verilmelidir. Kadın katillerine uygulanan haksız tahrik, iyi hal indirimleri gibi cezasızlık politikalarından vazgeçilmelidir. İstanbul sözleşmesi tekrar imzalanmalı ve 6284 sayılı kanunla birlikte etkin şekilde uygulanmalıdır.
  • Kadınları ilgilendiren her türlü yasal düzenleme, kadınların görüşleri alınarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak, kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik haklarına erişimini kolaylaştıracak nitelikte yapılandırılmalıdır.
  • Bakım emeğinin sömürüsüne karşı sosyal haklar çerçevesinde hasta, yaşlı bakım evleri ve kreşler açılmalıdır.
  • Kadınlara tam zamanlı, güvenceli, eşit ücret alacakları istihdam sağlanmalıdır.
  • Toplumsal cinsiyet eşitliği dersleri ilkokuldan üniversiteye kadar her kademede okutulmalıdır.
  • Savaşa karşı kadınlar barışı savunacak ! Mülteci kadınların barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakları sağlanmalıdır.
  • Kadınların erkek şiddetine karşı hayatlarını savunarak uyguladığı özsavunma yargılanmamalı, cezalandırılmamalıdır. Özsavunma uyguladığı için yargılanan kadınlar beraat etmelidir.
  • Cezaevlerinde kadınlara ve translara yönelik çıplak arama, taciz, fiziksel ve psikolojik şiddeti kabul etmiyoruz. Hasta tutsaklara özgürlük talep ediyoruz.

Adana

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 14.00’te kadınlar Kasım Gürlek Köprüsü’nde bir araya gelerek Uğur Mumcu Parkı’na yürüdü. Burada yapılan mitinge polis Çukurova LGBTİ+ Dayanışmasının pankartını ” LGBTİ+” yazdığı gerekçesiyle almadı. ” LGBTİ+” ifadesinin kesilmesini istedi. Oturma eylemi yapan kadınlar panklart alana alınana kadar miting alanına girmeyi reddetti. Kadınların ve LGBTİ+’ların direnişi sonucunda pankart içeri alındı.

Basın açıklamasının ardından yapılan konserle etkinlik sona erdi. Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bir kişi daha eksilmeyene değin bir arada olmak, Gülistan’ın peşine düşmek, katillerden hesap sormak, asgari yaşamı kabullenmemek, cezaevlerinde yaşamlarını bu mücadeleye vermiş kadınların sesi olmak, kız kardeşlerimizle bir arada olmaktır güç. Ve eğer bunun için cesaret arıyorsanız yanı başınızdakinin gözlerine bakın. Evet, evet dönüp bakın birbirinize, işte güç de cesaret de oradadır. Eşit, özgür ve şiddetsiz bir dünyanın gerçekliği buradadır. Öfkemizi yanımıza alacak, yaşamlarımızı savunacağız!

Bugün de dinmeyen öfkemiz, büyüyen dayanışmamız, isyanımız ile her gün haykırdığımız eşitlik ve özgürlük sloganlarımızı birleştirmeye, 8 Mart’ın direnişçi ruhuyla tüm dünyada haykırılan seslere ses olmaya geldik. Geceleri, sokakları, meydanları, dünyanın tamamını istiyoruz. Dünyanın her yerinde haklarımızı, özgürlüğümüzü kazanıncaya kadar mücadelemiz sürecek.

Kemalpaşa

Kemalpaşalı kadınlar bugün sokaklardaydı. Eski Ecevit Tesisler’inde bir araya gelen her yaştan kadının katılımıyla şarkılar sloganlar eşliğinde coşkulu heyecanlı bir yürüyüş yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yaşanılan ekolojik yıkım ve talanla doğa katledilirken kadınların yaşam alanları yok ediliyor. Kadınların kendilerine doğada var ettikleri yaşam, üretkenlik doğa ile kurdukları ilişki yok edilmek isteniyor. Doğa talanına karşı en önde mücadele eden kadınlar, erkek egemen kapitalist sisteme duydukları öfkeyle harmanladıkları inanç ve mücadele ruhuyla havasını, suyunu, ağacını savunmaya devam edecek. Kadınlar, yaşam alanlarından, ekolojik yaşamdan vaz geçmeyecek.

Biz kadınlar doğamıza, havamıza suyumuza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Doğamızı talan edenlerden haklarımız gasp edenlerden hesap soracağız.

Her yıl olduğu gibi, bu 8 Mart’ta da kadın kazanımlarına dönük saldırılara, kadın yoksulluğuna, savaşa, kadın emeğinin yok sayılmasına, ayrımcılığa, homofobiye, transfobiye, şiddete, tacize karşı isyanımızı birleştirip, mücadelemize devam edeceğiz.
Biz kadınlar karanlığı aydınlığa çevirecek eşit, özgür barış dolu yaşamı kuracağız.

Samsun

Samsun’da kadınlar Atakum Sahil’de 8 Mart yürüyüşü yaptı. Kadınlar 8 Mart Salı günü 18.30’da, Eski Vergi Dairesi önünde (Küçük Pazar önü)  yapacaklar eyleme çağrı yaptı.

Gelişmeler aktarmaya devam edeceğiz…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur