Diyarbakır’da ev baskınları: Çok sayıda kadın gözaltına alındı

Diyarbakır'da kadınlara yönelik polis baskınında Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve yerine kayyum atanan Sur Belediyesi Eş Başkanı Buluttekin de dahil olmak üzere çok sayıda kadın gözaltına alındı

Diyarbakır’da ev baskınları: Çok sayıda kadın gözaltına alındı

Diyarbakır’da sabah saatlerinde polis birçok eve baskın yaptı. Baskınlarda, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, yerine kayyum atanan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şube Sekreteri Fatma Yıldızhan’ın aralarında bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı. Gözaltıların hangi gerekçeyle yapıldığı henüz öğrenilemezken, polislerin baskın yaptıkları evleri aramalar sırasında dağıttığı öğrenildi.

Rosa Kadın Derneği’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Bu sabah evlerine yapılan baskınla, Dernek başkanımız Adalet Kaya, dernek yöneticilerimiz Fatma Gültekin ve Nevin Giresun hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Kadın düşmanı politikalarınıza boyun eğmeyeceğiz!” denildi.

SES Amed Şube’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise, “Bu sabah aralarında kadın sekreterimiz Fatma Yıldızhan’ın da olduğu birçok kadın gözaltına alındı. İktidar her sıkıştığında kadın mücadelesini kriminalize edip, ordan bir çıkış yolu aramaktadır. Ancak unutması ki kadınlar asla diz çökmeyecek. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” denildi.

TJA’nın yaptığı açıklamada şunlar söylendi:

KESK’ten gözaltılara dair açıklama

Açıklamada konuşan KESK Hukuk-TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Zeynep Erkan Korkmaz, kadınların her etkinliğinin engellediğini ve yargı eliyle baskı ve yıldırma operasyonlarının devam ettiğini kaydetti. Korkmaz, “Bu sabah Diyarbakır’da sendikamız SES Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Fatma Yıldızhan, TÜM BEL-SEN Şube yöneticisi Nihal Yanık, EĞİTİM SEN 1 No’lu Şube yöneticileri Hatice Efe ve Emine Akşahin, BTS geçen dönem MYK üyesi Bahar Karataş Uluğ’un da aralarında bulunduğu en az 24 kadın gözaltına alınmıştır. Dosyada ‘kısıtlılık kararı’ olduğu söylenerek bilgi verilmemişse de başta 8 Mart, 25 Kasım gibi kadına yönelik şiddete dikkat çekilen eylem ve etkinliklere katılımın gerekçe yapıldığı tahmin edilmektedir” şeklinde konuştu. Kadınların her gün şiddete maruz kaldığını ifade eden Korkmaz, siyasal iktidarın şiddeti önlemek yerine mücadele yürüten kadınları baskı ve gözaltılarla şiddeti kalıcı hale getirdiğini ve kadına yönelik şiddeti cesaretlendirdiğini söyledi.

Birçok yerde eylem çağrısı

Öte yandan Kadınlar Birlikte Güçlü, “Kadın mücadelesi yargılanamaz” diyerek kadınların derhal serbest bırakılmasını talep etti. Kadınlar Birlikte Güçlü, bu akşam saat 19.00’da Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geleceğini de duyurdu. İstanbul’un yanı sıra Ankara, Mersin ve Adana’da da eylem çağrıları yapılırken Rosa Kadın Derneği de bugün saat 16.30’da Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yapacaklarını duyurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur