Diyarbakır Barosu: “Newroz kutlamalarındaki nefret saldırılarına karşı LGBTİ+’ların yanındayız”

Diyarbakır’daki Newroz mitinginde LGBTİ+’ların saldırıya uğraması üzerine Diyarbakır Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu, konuyla ilgili açıklama yaptı

Diyarbakır Barosu: “Newroz kutlamalarındaki nefret saldırılarına karşı LGBTİ+’ların yanındayız”

Diyarbakır’daki Newroz mitinginde LGBTİ+’lar saldırıya uğradı. “Bê trans jîyan nabe” ve “Şer şer e çi jin e çi mêr e” pankartları, gökkuşağı ve trans bayraklarıyla Newroz alanında yer alan LGBTİ+’ları; bir grup erkek bıçakla tehdit etti.

Alanda bulunan LGBTİ+lar, homofobik ve transfobik saldırıya uğradıklarını belirterek, pankartlarının ve bayraklarının yakılmaya çalışıldığını, bıçakla tehdit edildiklerini ve alandan çıkana kadar taciz edildiklerini söyledi.

Ayrıca İstanbul, İzmir ve Eskişehir’deki Newroz etkinliklerinde de saldırılar olduğu söylendi.

“Nefret saldırılarına karşı LGBTİ+’ların yanındayız”

Diyarbakır Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Başta Kürt halkı olmak üzere tüm halkların Newroz bayramını kutlar, Newroz’un bütün halklara barış ve özgürlük getirmesini temenni ederiz.

Ne yazık ki barışın ve özgürlüğün sembolü olan Newroz kutlamalarında LGBTİ+’ların nefret suçu ve nefret söylemlerine maruz kaldığı haberlerini almış bulunmaktayız. İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında, LGBTİ+’ların kolluk kuvvetleri tarafından alana girişlerde kötü muameleye ve alandaki homofobik/transfobik gruplarca da şiddete maruz bırakıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde sistematik hale gelen nefret saldırılarına karşı LGBTİ+’ların yanında olduğumuzu ve her türlü hukuki desteği sunacağımızı Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi LGBTİ+ Hakları Komisyonu olarak duyuruyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur