Bursa Su Kolektifi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde: “Bu karanlık tablo karşısında her gün, her ay Dünya Su Günü’dür”

Bursa Su Kolektifi , 22 Mart Dünya Su Günü'nde Bursa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü binası önünde yapmış olduğu eylemde derelerin ve su kaynaklarının şirketlerin kâr hırsıyla kirletilmesine ve su kaynaklarının tüketilmesine, Marmara Denizi'nin son durumuna ve müsilaj problemine dikkat çekti

Bursa Su Kolektifi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde: “Bu karanlık tablo karşısında her gün, her ay Dünya Su Günü’dür”

Bursa Su Kolektifi , 22 Mart Dünya Su Günü’nde Bursa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü binası önünde yapmış olduğu eylemde derelerin ve su kaynaklarının şirketlerin kâr hırsıyla kirletilmesine ve su kaynaklarının tüketilmesine, Marmara Denizi’nin son durumuna ve müsilaj problemine dikkat çekti.

Özellikle son 20 yıldır AKP hükümetleri döneminde yapılan HES’lerin suyun doğal dengesini bozduğunu ve şirketlerin su kaynaklarını sınırsızca tükettiğini belirten Bursa Su Kolektifi, yaptığı açıklamada şirketlerin yıllardır su kirliliğinin önlenmesi için gerekli düzenlemelerden kaçtığını ve iktidarın da politikalarıyla bu kaçışı teşvik ettiğine dikkat çekti.

“Deniz çöl görünümünü aldı”

Yapılan açıklamada müsilaj sorununa da değinen yaşam savunucuları, şunları söyledi:

‘Müsilaj özellikle deniz altında yaşayan milyonlarca deniz canlısının ölmesine neden oldu. Göllerimizdeki kirlilik algı patlaması yaratırken Marmara Denizi’ndeki kirlilik müsilaj felaketini yarattı. Deniz çöl görünümünü aldı. Temel nedenin kirlilik olduğu bilindiği halde kirliliği azaltan acil ve sonrası için gereken önlemler ve kararlar alınmadı.

“Bu karanlık tablo karşısında her gün, her ay Dünya Su Günü’dür”

Açıklamalarının sonunda vermiş oldukları mücadeleyle “suyun sesi olmaya” devam edeceklerini belirten Bursa Su Kolektifi şunları  söyledi:

Suyumuza, doğamıza ve tarım alanlarımıza yönelik tüm bu karanlık tablo karşısında biz Bursa Su Kolektifi olarak her gün, her ay Dünya Su Günü’dür diyerek her ayın 22’sinde burada Bursa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü önünde basın açıklamaları düzenledik. Suya ve doğamıza yönelik tehditlere karşı yetkililerin önlem alınmasını istedik. Verdiğimiz dilekçelerle yapılmayanları, eksikleri, yapılması gerekenleri ve taleplerimizi Bakanlığa ilettik. Bu mücadelemizin mutlaka sonuç vereceğine inanıyor, bundan sonra da “suyun sesi olmaya” devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyor, sesimize ses katmak isteyen Bursa halkını da birlikte mücadeleye etmeye çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur