Antalya Kadın Platformu’ndan 8 Mart eylemlerine çağrı: “İstanbul Sözleşmesi, 6284, nafaka hakkı bizim; krizin faturası sizin olsun”

Antalya Kadın Platformu, 8 Mart eylemlerini duyurarak eylemlere çağrı yaptı

Antalya Kadın Platformu’ndan 8 Mart eylemlerine çağrı: “İstanbul Sözleşmesi, 6284, nafaka hakkı bizim; krizin faturası sizin olsun”

Antalya Kadın Platformu, 8 Mart programını Eğitim Sen Antalya Şube binasında basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Platformun yaptığı açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin önemi hatırlatıldı. Açıklamada 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun amacı anlatılarak “Biz, ne İstanbul Sözleşmesi’nden ne 6284 sayılı kanundan ne de nafaka hakkımızdan vazgeçmedik. Sonuna kadar haykırdık, haykıracağız. Adalet biziz susmayacağız!” denildi.

“Yükselen enflasyona karşı bizler en iyi bildiğimiz şeyi yapıyor dayanışmamızı büyütüyoruz”

“İktidar, içine saplandığı ekonomik ve politik çıkmazın ağır faturasını bizlere kesmek istiyor” denilen açıklamada ekonomik krizin derinleştiği söylenerek bununla beraber kadın yoksulluğunun da artıyor olduğuna dikkat çekildi:

Hayatımıza göz diken, emeğimize el koyan, bizi ailede, sokakta, işte erkek şiddet döngüsüne hapsetmek isteyen erkek egemenliği ve sermaye düzeni; kadın düşmanlığını, emek sömürüsünü, transfobiyi, LGBTİ+ fobiyi, baskı ve şiddeti büyütüyor.

Yükselen enflasyon oranları ile temel geçim kaynaklarına, ped, tampon gibi en temel sağlık ürünlerine dahi ulaşamıyoruz. Bunun karşısında ise bizler en iyi bildiğimiz, en güvendiğimiz şeyi yapıyor dayanışmamızı ve mücadelemizi büyütüyoruz! Ancak bizim değiştirecek gücümüz var!

Direnen işçilerin mücadelesine dair de şunlar söylendi:

Biz, gücümüzü tüm dünyada biriken ve sokaklara taşan kadınların öfkesinden, yaşamak için hayatını savunan kadınların cesaretinden ve insanca çalışma koşulları için direnen, greve çıkan işçi kadınların mücadelesinden alıyoruz! Bununla birlikte hak arama eylemlerinde polisin orantısız şiddetini, kadın mücadelesi yürüten kadın siyasetçilere gözaltı ve tutuklamaları, yaşamını savunan kadınların cezalandırılmasını, kadın öldüren erkeğin cezasının hafifletilmesini ve serbest bırakılmasını kabul etmiyoruz.

“İktidarın da ana akım muhalefetin de vaatlerine karşı ortak mücadele”

Açıklamanın sonunda şunlar söylendi:

Kadınları devletin, toplumsal baskıların, sermayenin sınırladığı bir yaşam alanına sığdıramazsınız. Haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz! Hayatlarımızı kuşatan patriyarkaya, erkek devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, sömürüye ve faşizme karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü ve hayatlarımızı savunmak için bir aradayız ve bir arada olmaya devam edeceğiz.

Erkek egemenliğine, emek sömürüsüne, işsizliğe, yoksulluğa, esnek ve güvencesiz çalışmaya, artan erkek devlet şiddetine ve cezasızlık politikalarına, savaşa, cezaevlerinde ve sokakta mücadelemize dönük artan şiddet ve hak ihlallerine, ayrımcı ve nefret dili ile LGBTİ+’ları, göçmen ve mültecileri hedef haline getirenlere, iktidarın da ana akım muhalefetin de vaatlerine karşı ortak mücadelemizi yükseltiyoruz!

İşyerlerimizde, evlerimizde, üniversitelerimizde, sendikalarımızda, sokaklarda bulunduğumuz her alanda her gün verdiğimiz mücadeleyi 8 Mart’ta örgütlü bir şekilde alanlara taşıyoruz!

Antalya’nın 8 Mart programı

Antalya Kadın Platformu, “İstanbul Sözleşmesi, 6284, nafaka hakkı bizim; krizin faturası sizin olsun” diyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kentte düzenlenecek eylem ve etkinlikleri şöyle sıraladı:

 • 4 Mart Cuma Saat: 13.00 Tutsak Kadınlara Kart Atma / Güllük Postanesi
  6 Mart Pazar Saat: 14.00 Miting / Aydın Kanza Parkı’ndan başlayacak
  8 Mart Salı Saat: 18.00 Basın Açıklaması / Attalos Heykeli önünde
  8 Mart Salı Saat 19.00 Feminist Gece Yürüyüşü Üç Kapılardan başlayacak
  10 Mart Perşembe: Haşim İşcan’da kadın konulu tiyatro izleme ve söyleşi
  11 Mart Cuma: KHK ile ihraç öğretmen Songül Kartal ile 3+1 kadın adlı kitabını konuşuyoruz
  12 Mart Cumartesi: Saat 14.00 Büro Emekçileri Sendikası’nda Nar Kadın Dayanışması’nın “Laiklik Ve Kadın” konulu etkinlik
  13 Mart Cumartesi: 8 Mart konulu drama atölyesi
  27 Mart Pazar: Kadınlar cinsiyet eşitsizliğine, yoksulluğa karşı doğada yürüyor

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur