Ankara’da HPV aşısı davasında karar: Aşının bedeli iade edilecek

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği'nin açtığı aşı bedeli iadesi davasında mahkeme kararını açıkladı. İkinci bir emsal karar olarak aşının bedeli iade edilecek

Ankara’da HPV aşısı davasında karar: Aşının bedeli iade edilecek

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin açtığı HPV aşısının ulusal aşılama programına alınması talep ettiği davada karar açıklandı. Davanın karar duruşması bugün (10 Mart) saat 11.00’de Ankara 62. İş Mahkemesi’nde görüldü.

Derneğin sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda “Mücadelemiz kapsamında, aşıda ücret iadesi talebiyle açtığımız dava, bugün Ankara’da görülen duruşmada mahkeme tarafından kabul edildi” ifadelerine yer verildi.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarının Yağmur Varkal adına HPV aşısının ücretinin geri ödenmesi konusundaki Ankara 62. İş Mahkemesi’ne açtığı davada mahkeme, Varkal’ı haklı bularak “Ödediği HPV ücreti ödensin” dedi. “Şimdi sıra aşının ücretsiz olmasında” diyen derneğin HPV aşısının ulusal aşı takvimine alınması için verdikleri mücadele devam ediyor.

“Bu da ikinci emsal karar oldu”

Kararı bianet’e değerlendiren Varkal, “Mutluyum, mücadele ettik kazandık” dedi. Davanın avukatlarından Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden avukat Nilda Baltalı da bianet’e şöyle dedi:

Biz bu davaları ücretsiz aşı takvimine alınması için açmıştık. 71 ülkede ulusal aşı programında var. Ücretsiz çocuklara ve kadınlara yapılıyor dedik mahkemede.

100’den fazla ülkede de ücretsiz yapılıyor. Türkiye de bu ülkelerden biri olsun istedik. Biz de burada devletin ihmalinin olduğunu savunuyorduk herkesin yaşam hakkı var diyorduk.

Anayasamızda var. Devletin ücretsiz kaliteli sağlık ücretini sunuyor olması lazım. Bizim savunduğumuz davada durum şuydu. Bu sadece toplumsal bir problem de değil. Cinsel sağlık ve özgürlük anlamında bunun yapılmasını gerekiyor.

İnsanlar kanser olsa zaten devlet bu hastalıkları tedavi etmek zorunda kalıyor maliyet artıyor. Asgari ücretle çalışan bir kadının karşılamayacağı bu aşıyı devlet karşılaması gerekiyor. Bilirkişi raporumuz vardı. Bilimde bizden yanaydı.

Daha önce de bir emsal karar vardı. Bu da ikinci emsal karar oldu. Bu kararda SGK’nın da itiraz hakkı yok. Çok umut verici.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur