Putin, Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlığını tanıdı

Vladimir Putin, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıma kararlarını imzaladı

Putin, Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlığını tanıdı

Ukrayna’nın doğusunda gerilim sürerken bir ulusa sesleniş konuşması yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’dan ayrılık kararı alan Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıdığını açıkladı. Putin bu ülkelerin liderleri ile işbirliği ve dostluk anlaşmaları da imzaladı.

Avrupa Birliği temsilcileri Putin’in bu adımı atması durumunda sert yanıt vereceklerini duyurmuştu.

Batı’nın Moskova-Kiev arasındaki ihtilafı kullanarak Rusya’nın güvenliğini tehdit ettiğini savunan Putin, “Ukrayna’nın ülkemizle bir ihtilaf için araç olarak kullanılması bize çok büyük bir tehdit oluşturuyor” dedi. Moskova’nın önceliğinin ihtilaf değil, güvenlik olduğunu vurgulayan Putin, Kiev ve Washington’ın ise artık ihtilaf istediğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü ve bağımsızlığı tanınan iki ülke ile ekonomik ilişkileri yasaklarken, bu bölgelerde yatırım yapanların da yaptırıma tabi olacağı duyuruldu.

Türkiye’den de Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rusya’nın kararının Ukrayna’nın egemenliğinin açık ihlali anlamına geldiği, bu kararın kabul edilemez bulunduğu ve reddedildiği belirtilerek, “Bu vesileyle Ukrayna’nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına bağlılığımızı vurguluyor, tüm ilgili taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrısı yapıyoruz” denildi.

Kaynak: Sputnik Türkiye, DW Türkçe, AA

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur