Digitürk işçilerinin sefalet zammına ve sendikal hak gaspına karşı direnişi sürüyor

beIN Media Group bünyesindeki Digitürk’ün çalışanlarının, işverenin yaptığı sefalet zammına ve sendikalaşmaya çıkardığı engelere karşı eylemleri sürüyor

Digitürk işçilerinin sefalet zammına ve sendikal hak gaspına karşı direnişi sürüyor

beIN Media Group bünyesindeki Digitürk’ün çalışanlarının, işverenin yaptığı sefalet zammına tepkisi sürüyor. Beşiktaş’taki Digitürk Genel Merkezi önünde toplanan genel merkez çalışanları, alkışlarla sefalet zammını ve patronun sendikalaşmalarına çıkardığı engelleri protesto etti.

“Lig maçları yönetmeni bile asgari ücret civarında maaş alıyor”

Sendika.Org’a konuşan bir Digitürk işçisi, işverenin zam teklifinin çeşitli birimlerde çalışan işçiler arasında değişkenlik gösterdiğini ancak yüzde 5 ile yüzde 17 arasında olduğunu ifade etti. Dört yıldır sürekli olarak yüzde 5 ile 10 arasında zam aldıklarını söyleyen Digitürk işçisi, gelinen noktada lig maçları yönetmenlerinin dahi asgari ücret seviyesinde maaşlara çalıştığını ifade ediyor. Digitürk işçisi, kendi aralarındaki konuşmalarda yüzde 100’e yakın zam yapılması gerektiği konusunda geniş bir mutabakat olduğunu ifade ediyor.

“Öncelikli talep sendikalı olmak”

Sendika.Org’a konuşan başka bir Digitürk işçisi ise öncelikli taleplerinin sendikalaşmak olduğunu ifade ediyor. Ücret zammının da çok önemli olduğunu ifade eden Digitürk işçisi, çalışanların sonraki süreçte de güçlü olabilmek adına sendikalaşma taleplerinin daha fazla öne çıktığına dikkat çekiyor.

İşçiler gemicilik işkolunda!

Medya alanında sendikalarda sendikalaşmak istediklerini ifade eden işçiler, Hak-İş’e bağlı Medya-İş’in görüşme için geldiklerinde kendi işkollarının medya işkolu olmadığını öğrendilerini söylüyor. Kendilerinin taşeron firma üzerinden gemicilik işkolunda istihdam edildiğini ifade eden işçiler, işkolu tespitine başvurulduğunu da ekledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur