Bakırköylü Sanatçılar Derneği’nin tahliyesine karşı eylem: “Sanata, sanatçıya, kültürel geçmişimize, tarihimize, hafızamıza dokunmayın”

Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) binasının tahliyesine karşı yapılan eylemde “Bakırköylüler, sanatçılar, sanatseverler olarak, bizi buradan çıkardıktan sonra bu binayı ne yapacağınızdan, ona mı, buna mı vereceğinizden çok daha büyük meraklarımız var” denildi

Bakırköylü Sanatçılar Derneği’nin tahliyesine karşı eylem: “Sanata, sanatçıya, kültürel geçmişimize, tarihimize, hafızamıza dokunmayın”

Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) binasının tahliyesine karşı bugün (2 Şubat) sabah yağmur ve soğuk havaya rağmen BASAD önüne gelenler “Elini BASAD’dan çek” dedi.

Tahliye edilmesi beklenen BASAD önünde toplanan yüzlerce Bakırköylü karara tepki gösterdi. Dernek binasına “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sesleniyoruz: Bakırköy’ün tarihine, kültürüne dokunma” pankartı asıldı.

Eylemde Bakırköylüler, “Sanatçı fabrikası kapanmasın”, “BASAD’a dokunma”, “Burası Bakırköy’ün hafızasıdır”, “Okulumu kapatma” dövizleri taşıdı. “BASAD tahliye edilince yerine ne yapılacak” diye soran yurttaşlar, “Sanata, sanatçıya, kültürel geçmişimize, tarihimize, hafızamıza dokunmayın” dedi.

Bina önünde açıklama yapan BASAD Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Gülek, Kültür-Sanat Konağımız, kütüphane yapılacağı gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tahliye edileceğini aktardı. Gülek, “Bakırköylüler, sanatçılar, sanatseverler olarak, bizi buradan çıkardıktan sonra bu binayı ne yapacağınızdan, ona mı, buna mı vereceğinizden çok daha büyük meraklarımız var” ifadelerini kullandı.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tahliyeyle ilgili davaları kazanmış olabilir” diyen Gülek, “Bizi binadan çıkarmaya, burada başka bir şey yapmaya yetkili olabilir. Ama haklı mıdır? Yetki başka haklı olmak başkadır. Hadi bizi bir yer bile göstermeden çıkardınız. Ressamlarımızın binadaki yağlı boya lekelerini de temizlediniz, üstünüze yapışacak ‘sanat düşmanı’ lekesini nasıl temizleyeceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Açıklamadan sonra BASAD’da yetişmiş sanatçılar söz aldı. Sanatçılar Gülsen Tuncer ve İskender Doğan konuştu. İskender Doğan konuşmasının ardından Kan ve Gül isimli şarkıyı seslendirdi.

Ardından Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu mikrofonu alınca Bakırköylülerden tepki yükseldi. Kerimoğlu şunları söyledi:

Bakırköy Belediyesi olarak bu binanın belediye adına kamulaştırması için Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurumuz var. Ayrıca bu bina halkeviydi. Halkevleri de Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulmuş CHP mülkiyetinde olan bir yerdi. Bu yerin CHP’ye ait olduğuna dair mahkeme kararları ve mahkemeleri de devam ediyor. Süreç sonuçlanmış değil. Bu binalarda kültür sanat hayatını sonlandırmaya kimsenin gücü yetmez.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur