Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart programını duyuracağı eyleme polis saldırısı: İkisi muhabir 8 kişi gözaltına alındı

Ankara Kadın Platformu'nun 8 Mart programını duyurmak için yaptığı eyleme polis saldırdı. Aralarında Sendika.Org muhabirinin ve Karala Dergisi için çekim yapan birinin de olduğu 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı

Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart programını duyuracağı eyleme polis saldırısı: İkisi muhabir 8 kişi gözaltına alındı

Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart çağrısı için Çankaya Belediyesi önünde yapmak istediği eylem öncesi bölge polis tarafından abluka altına alındı. Kadınlara ve gazetecilere birçok kere GBT yapıldı. Kadınlar eylem yapacakları yere geçerken polis sürekli olarak önlerini kesmeye çalışsa da kadınları durduramadılar.

İkisi muhabir, sekiz gözaltı

Kadınlar, polislerin kendilerini takip etmesine tepki gösterdi. Konur Sokak’a doğru giden ayrı bir kitleye ise polis saldırdı. Polisin kadınları darp etmesine tepki gösteren ve çeken yurttaşlar ise polisler tarafından darp edilerek alandan uzaklaştırıldı. Konur Sokak’ta içlerinde eylemi takip eden Sendika.Org Ankara muhabiri Tankut Serttaş’ın ve Karala Dergisi için çekim yapan Mahmut Demir’in de olduğu 8 kişi gözaltına alındı.

“8 Mart’ın kitlesel geçmesi için eylem yapma” suçu!

Gözaltı tutanağında kadınlara yöneltilen suçlama ise “8 Mart etkinliklerinin kitlesel geçmesi için eylem “kanuna aykırı eylem yapmak” oldu. Akşam saatlerinde gözaltına alınanlar akşam saaatlerinde serbest bırakılırken kadınlar, eylemde okunamayan basın metnini hastane önünde okudu.

Ankara Kadın Platformunun açıklaması şöyle:

Katledilen kadınların isyanıyla geliyoruz. Emeğine sahip çıkan işçi kadınların rüzgârıyla geliyoruz. Ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınların öfkesiyle geliyoruz. Zorla evlendirilerek devlet eliyle erkek şiddetine, cinsel istismara mahkûm edilen kız çocuklarının çığlığıyla geliyoruz. Hapishanede bile teslim olmayan tutsak kadınların cesaretiyle geliyoruz. Cinsiyetimize, cinsel kimliğimize, yaşamımıza, yaşam tarzımıza, birbirimize sahip çıkarak geliyoruz. Kendi iktidarının bekası uğruna savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı, barışın sesini yükselterek geliyoruz. Mücadeleyle kazandığımız haklarımızın gasp edilmesine izin vermiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Yoksulluğun da cinsiyete dayalı eşitsizliğin de kaderimiz olmadığını biliyoruz. Ev içi emeğin görünmez olmasına da kadın istihdamının azaltılmasına da izin vermiyoruz.

Göz dikilen nafaka hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Kadın düşmanı yasalarınızı tanımıyoruz. 8 Mart’ı var eden tüm kadınların coşkusuyla, tarihsel bir başkaldırının mirasçıları olarak yürüyoruz. Dünyayı değiştirmek için, bütün renklerimizle yaşamı ilmek ilmek örüyoruz! Erkek ve devlet iktidarınız karşısında susmuyoruz. Zulmünüzden korkmuyoruz. Bu kokuşmuş, çürümüş, sefil, eril düzeninize itaat etmiyoruz! Yaşamın bütün alanlarında varız, var olmaya devam ediyoruz. Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmedik, terk etmiyoruz! Erkek ve devlet şiddetine, krize ve yoksulluğa karşı yine 8 Mart’a yine alanlara çıkıyoruz. Yoksulluğun da şiddetin de yaşam alanlarımıza yönelik tüm saldırıların da asıl kaynağının patriyarkal kapitalizm olduğunu biliyoruz. Ve bu asıl krizi tarihin çöplüğüne göndermek için kadın mücadelesini yükseltiyoruz!

Ankaralı kadınlar olarak; 6 Mart Pazar günü saat 14.00’te Tandoğan Meydanı’nda umudu büyütmek için buluşuyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur