ABD’den Hatay-İdlip sınırında operasyon: IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi öldürüldü

Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD Özel Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeybatısında “başarılı” bir operasyon gerçekleştirdiğini duyurdu. Hatay-İdlip sınırında bulunan Atme’deki bir eve yönelik saldırılarda 6’sı çocuk 13 kişi ölürken, Beyaz Saray operasyonda IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi'nin "ortadan kaldırıldığı"nı açıkladı

ABD’den Hatay-İdlip sınırında operasyon: IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, dün (2 Şubat) ABD Özel Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeybatısında, Türkiye sınırına yakın bir bölgede “terörle mücadele operasyonu” gerçekleştirildiğini açıkladı. Operasyonun “başarılı” geçtiğini ve herhangi bir kayıp yaşanmadığını belirten Kirby, konuya ilişkin detaylı bilgi ise paylaşmadı.

Hatay-İdlip sınırında yer alan Atme, büyük bir mülteci kampına da ev sahipliği yapıyor. Operasyonun yapıldığı ev, bu kampa oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Beyaz Miğferliler adlı “sivil savunma” grubu, Hatay-İdlip sınırındaki Atme bölgesinde bir evin hedef alındığı hava saldırısı ve çatışmalarda 6’sı çocuk, 4’ü kadın olmak üzere 13 sivilin öldüğünü kaydetti.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, operasyonda IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin “ortadan kaldırıldığı” belirtildi.

Kısa bir süre sonra ABD Başkanı Joe Biden, Twitter hesabından operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Dün gece ABD ordusu benim emrim ile Suriye’nin kuzeybatısında dünyayı daha güvenli bir hale getirmek, müttefiklerimizi ve Amerikan halkını korumak için terörle mücadele operasyonu düzenledi.

Cesur silahlı kuvvetlerimizin yetenekleri sayesinde IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’yi etkisiz hale getirdik. Operasyondaki tüm Amerikalılar güvenli bir şekilde döndü.”

Hedef kimdi?

Operasyonun hedefinde El-Kaide liderlerinden Ebu Ubeyde el-Masri ile bazı üst düzey isimlerin daha olduğu öne sürülüyor.

Washington merkezli Ortadoğu Enstitüsü’nden Charles Lister, IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye yönelik operasyondan sonra bölgede bu çapta bir operasyon yapılmadığını belirtiyor.

El-Bağdadi, 26-27 Ekim 2019’da Türkiye sınırına 5 kilometre mesafedeki İdlip’in Barişa köyünde bulunan bir eve yönelik operasyon sonucu öldürülmüştü.

EL-BAĞDADİ’NİN HİKÂYESİ İDLİP’TE BİTTİ AMA…

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), El-Kaide’nin lideri Eymen ez-Zevahiri dahil bir dizi üst düzey ismin operasyonun hedefinde olabileceğine ilişkin iddiaları ise “asılsız spekülasyonlar” olarak nitelendirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur