Yüksek mahkemeden Japonya’daki #MeToo hareketini ateşleyen gazeteci Shiori Ito lehine karar

Japonya'da Tokyo Yüksek Mahkemesi kıdemli bir televizyon muhabirinin Japonya'da #MeToo hareketini ateşleyen tecavüz davasında gazeteci Shiori Ito'ya 3,3 milyon yen (28 bin 990 dolar) tazminat ödemesine karar verdi

Yüksek mahkemeden Japonya’daki #MeToo hareketini ateşleyen gazeteci Shiori Ito lehine karar

The Japan Times’ta yer alan habere göre Japonya’da Tokyo Yüksek Mahkemesi dün (25 Ocak) kıdemli bir televizyon muhabirinin Japonya’da #MeToo hareketini ateşleyen tecavüz davasında gazeteci Shiori Ito’ya 3,3 milyon yen (28 bin 990 dolar) tazminat ödemesine karar verdi.

2019 yılında bir alt mahkeme kararını onaylayan yüksek mahkeme, Tokyo Broadcasting System Television Inc.’in 55 yaşındaki eski Washington Büro Şefi Noriyuki Yamaguchi’nin 2015 yılında rızası olmadan cinsel ilişkiye girdiğini söyleyerek Ito lehine karar verdi.

32 yaşındaki Ito, kendisine iş bulması için yardım sözü veren Yamaguchi ile Tokyo’da bir akşam yemeği yedikten sonra bilinci kapalıyken bir otelde tecavüze uğradığını söyleyerek 11 milyon yen tazminat istemişti. Eski TV muhabiri, eylemin rızaya dayalı olduğunu iddia etmişti. Yargıç Takao Nakayama, sadece iş sayesinde tanışabileceklerini ve “ikisi arasında cinsel ilişkiye yol açabilecek yakın bir etkileşim olmadığını” söyledi.

Kararın ardından Ito, yaptığı basın toplantısında “Rıza olmadığını kabul eden mahkeme kararı çok şey ifade ediyor” dedi.

Ne olmuştu?

15 Ekim 2017’de Amerikalı oyuncu ve aktivist Anette Milano’ya bir arkadaşı tarafından gönderilen mesajda, herhangi bir cinsel saldırıya ya da tacize uğramış kadınların bu mesajın altına sadece #metoo hashtagi ekleyerek konuya dikkat çekebilecekleri yazıyordu. Milano da bu mesajı paylaşarak, cinsel saldırı ya da tacize uğrayan kadınların mesaja yazacakları yorumlara #metoo hashtag’ini eklemelerini istedi. Bu çağrı, daha mesajın yayınlandığı ilk gün 55 bin kez paylaşılarak Twitter’da ilk sıraya yerleşti ve takip eden 45 gün içinde, 85 ülkede 85 milyon kez paylaşıldı.

Bu hareketin popülaritesinin artması ise Hollywood’a sıçramasıyla oldu. Ünlü yapımcı Harvey Weinstein ve ünlü oyuncu Kevin Spacey’in ifşa edilmesinin ardından MeToo hareketi başka alanlara da yayıldı. Japonya’da gazeteci olan Shiori Ito da Tokyo Broadcasting System Television Inc.’in 55 yaşındaki eski Washington Büro Şefi Noriyuki Yamaguchi’nin kendisine tecavüz ettiğini açıklayarak Japonya da hareketi ateşledi.

Gerçek adını açıkladıktan ve 2017’de cinsel saldırı deneyimi hakkında bir kitap yayınladıktan sonra Ito, Japonya’nın #MeToo hareketinin sembolü haline geldi. Kararı, çok az sayıda kurbanın öne çıktığı bir ülkede çok fazla sempati uyandırdı.

Ona yönelik yaygın desteğe rağmen, küfürlü ve aşağılayıcı sözler internette hala yaygın ve bazı gönderiler onu “uyumaya çalışmakla” suçluyor. Ito, bu iddiaları reddediyor ve bu tür yorumları yayınlayan kişilerin bir kısmına karşı dava açtı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur