Üniversiteliler, polis terörüne rağmen Taksim’de Enes Kara için eylemdeydi: “Bu düzende geleceğimiz yok, biz yaşayacağız”

Gençlik örgütleri, İstanbul Valiliği ile Beyoğlu Kaymakamlığı'nın yasak kararlarına ve yoğun polis ablukasına rağmen Enes Kara için İstiklal Caddesi'ne çıktı. Polis saldırısı altında düzenlenen yürüyüşte Enes Kara'yı intihara sürükleyen gerici neoliberal politikalara ve iktidarın tutumuna tepki gösteren üniversiteliler iktidara "gençlik sizden nefret ediyor" diye seslendi. Üniversitelilere defalarca saldıran polis toplamda 83 kişiyi gözaltına aldı. Gazeteciler engellendi, darp edildi, alıkondu. Gözaltına alınan birçok genç polis şiddeti nedeniyle yaralandı

Üniversiteliler, polis terörüne rağmen Taksim’de Enes Kara için eylemdeydi: “Bu düzende geleceğimiz yok, biz yaşayacağız”

Gençlik örgütlerinin, Barınamıyoruz Hareketi ve Yurtsuzlar’ın yanı sıra çeşitli üniversite dayanışmaları, cemaat yurdunda gördüğü baskı sonucu intihar eden Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara için Taksim Tünel’e çağrı yapmıştı. İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı’nın eylemi yasakladığını duyurmasının ardından üniversiteliler İstiklal Caddesi’nde Büyük Parmakkapı Sokak’ta buluştu. Tünel’e yürümek isteyen üniversitelilere polis saldırdı. İstiklal Caddesi’ndeki polis saldırısının ardından üniversitelilerin bir kısmı gözaltına alındı.

Saldırının ardından üniversiteliler Mis Sokak’a geçti. Burada açıklamalarını yapan üniversitelilere polis yeniden saldırdı. Üniversiteliler darp edilerek ve ters kelepçe takılarak gözaltına alındı ve şiddet, gözaltı aracında da devam etti. HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da gözaltına alınan üniversitelilerin yanına gitmek istedi. Polis, Piroğlu’nu üniversitelileri gözaltına aldığı alana sokmadı. Bu sırada üniversiteliler “Taciz var” diye bağırdı. Üniversiteliler sık sık “Polis simit sat onurlu yaşa”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” ve “Enes Kara isyanımızdır” sloganlarını attı. Musa Piroğlu, polis şeridinden geçerek üniversitelilerin yanına alınsa da burada çember içinde bir süre bekletilip şerit dışına çıkartıldı.

Polis terörüne rağmen eylem: 83 gözaltı

Polisin “Süpürün” emrinin ardından darp edilerek sloganlarla İstiklal Caddesi’ne çıkan bir grup üniversiteli sloganlarla yürüyüşlerine devam etti. Tünel’e doğru yürüyen üniversiteliler gözaltı araçlarında polisin arkadaşlarına şiddet uygulamasına tepki gösterince polis bir kere daha saldırdı. Slogan atan bütün üniversiteliler gözaltına alındı. Eylemi takip eden gazetecilerden birinin gözaltına alındığı görülürken bir gazeteciden de haber alınamadı. Gazeteciler, arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Polis, gazetecilere kayıp olan arkadaşları hakkında bilgi vermedi.

Avukatlardan alınan son bilgiye göre gözaltına alınan toplam kişi sayısı 83.

Gözaltı araçları uzun süre Beyoğlu’nda bekletildikten sonra Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne yola çıktı. Polisin darp ettiği en az 3 öğrencinin başına dikiş atıldığı öğrenildi.

Fatih Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gece 1.00 gibi getirilen 83 kişinin ifade işlemleri sabah 6.00’ya kadar devam etti. Üniversiteliler götürüldükleri sağlık kontrolünün ardından sabah saatlerinde farklı hastanelerden serbest bırakıldı.

Eylemden fotoğraflar:


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur