Üniversiteliler İzmir ve Ankara’dan seslendi: “Enes Kara isyanımızdır, bizim olanı elbet alacağız”

Üniversiteliler İzmir'de ve Ankara'da cemaat yurdunda kalırken hayatına son veren Enes Kara için ses çıkardı

Üniversiteliler İzmir ve Ankara’dan seslendi: “Enes Kara isyanımızdır, bizim olanı elbet alacağız”

Elazığ’da kaldığı cemaat yurdunda hayatına son veren Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara için sıra arkadaşları İzmir ve Ankara’da ses çıkardı.

Bizim olanı biz elbet alacağız

İzmir’de vapurda konuşma yapan üniversiteliler, Kara’nın ölümünde önce çektiği videoya atıf yaparak, “Türkiye’de hiçbir genç geleceğe umutla bakmıyor” dedi.

“Biz üniversiteliler olarak bu memlekette gelecek kaygısıyla yaşamak zorunda bırakılıyoruz” diyen üniversiteliler açıklamada şunları söyledi:

Enes aile baskısıyla kaldığı cemaat yurdundan ve bu yurtta cemaat derslerine katılmaya zorlandığından bahsediyor. Devlet tarafından desteklenen hatta silahlandırılan cemaatlar/tarikatlar kurdukları bu yurtlarda öğrencilere baskı kuruyor, şiddet uyguluyor. Bu tarikat tarikat ve cemaat yurtlarında meydana gelen ilk olay değil. 1 ay önce Mehmet Sami Tuğrul kaldığı cemaat yurdunda yurdun aşçısı tarafından öldürüldü.

Biz “19 yaşımı asla böyle hayal etmemiştim” diyen Enes’in öfkesiyle bugün buradan sesleniyoruz. Bilmelidirler ki Enes’in ve geleceksizlikle terbiye edilmeye çalışılan, ekonomik krizle başbaşa bırakılan milyonların faili AKP’dir. Saray rejimidir. Bizler üniversite öğrencileri olarak geleceğimizi çalanlara, yaşamamıza izin vermeyenlere sözümüzü buradan tekrar söyleyelim: “Bizim olanı biz elbet alacağız”

Enes Kara isyanımızdır

Üniversiteli Feminist Kolektif Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi Enes Kara için ses çıkardı. Üniversiteli kadınlar açıklamalarında şunları söyledi:

Enes’in ölümünden sorumlu olan KYK yurtlarının kapasitesini artırmak yerine cemaat yurtlarının sayısını artıran, öğrencileri cemaat yurtlarına mecbur bırakan AKP’dir. 1 ay önce bir arkadaşımız cemaat yurdunda katledildi. 6 yıl önce Ensar Vakfı’nda çocuklar istismara maruz bırakıldı. AKP’nin bakanı “bir kereden birşey” olmak diye açıklama yaptı.

Biz feministler, cemaatlere tarikatlara bütçe verilmesine karşı, kadın ve LGBTİ+ düşmanı Diyanet’e bütçe verilmesine mücadele etmeye ve arkadaşlarımızın geleeksizleştirilmesine, yoksullaştırılmalarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Enes Kara’nın öümünden AKP sorumludur.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne üzerinde “Cemaat yurtları kapatılsın, Enes Kara isyanımızdır” yazılı pankart asıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur