Ülke borç batağında: Vatandaşın borcu 1 trilyon 83 milyar lira

AKP'nin gözbebeği inşaat sektörü başta olmak üzere bankaların verdiği krediler geri dönmüyor. Batık kredi miktarı 200 milyar lirayı aştı. Yurttaşlar ise geçinmek için kredilere muhtaç hale geldi. Kredi kartı ve ihtiyaç kredilerinin miktarı 1 trilyon 83 milyar lirayı aştı

Ülke borç batağında: Vatandaşın borcu 1 trilyon 83 milyar lira

Bankaların kredi faizlerini yükseltmesine rağmen geçinmek için başka çaresi olmayan vatandaşın bankara olan borcu hızla yükseliyor. Son hafta tüketici kredilerinde 2.6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 6.1 milyar liralık artış yaşandı. Vatandaşın borçlarında 2021 yılının tümünde ise 108.1 milyar lirası tüketici kredilerinden, 65.2 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 173.2 milyar liralık artış oldu.

24.9 milyar liralık kredi takipte

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Grubu haftalık ekonomi raporunda vatandaşın borçlarına ilişkin veriler yer aldı. Buna göre bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan (konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı) borcu takiptekiler de dahil 24 -31 Aralık günleri arasında 8.8 milyar lira daha artarak 1 trilyon 26 milyar liraya çıktı. Bu borcun 24.9 milyar lirası vadesinde ödenmediği için takibe alınan kredi ve kredi kartı borçlarından oluşuyor.

Yurttaşın bankalar ve finansman şirketlerine olan borcunun 807.2 milyar lirası konut, otomobil, ihtiyaç kredilerinden, 210 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Yurttaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları da toplam 25 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Raporda, bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine satıyor olmalarının bu rakamı olduğundan daha düşük gösterdiğine dikkat çekildi. TOKİ’ye olan borçlar ise 27 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Böylece yurttaşın toplam borcu 1 trilyon 83 milyar lira düzeyinde seyrediyor.

AKP’nin gözbebeği çöktü

Vatandaşın içinde bulunduğu borç batağının yanısıra bankaların şirketlere verdiği kredilerde batık durumda. AKP’nin gözbebeği inşaat sektörü batık krediler arasında en fazla paya sahip sektör olarak öne çıkıyor.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre, bankalarda kullandığı krediyi en fazla batıran sektörler arasında inşaat, imalat sanayi sektörünü sollayarak zirveye oturdu. Kasım 2021 döneminde inşaat sektöründe batık kredi oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20.6 artışla 30 milyar 290 milyon TL’ye yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Kasım 2021 verilerine göre Kasım 2021’de bankaların sektörlere kullandırdığı toplam nakdi kredi miktarı bir önceki yıla göre yaklaşık 1 trilyon 170 milyar TL artışla 4 trilyon 944 milyar liraya yükseldi. Bankaların batık kredi oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 150 milyar 305 milyon liradan 159 milyar 943 milyon liraya yükseldi.

Yakın izlemedeki krediler 450 milyar liraya yükselirken bu kredilerin bir bölümünün gelecek 3-4 ayda donuk alacağa dönüşeceği ve bu miktarın 200 milyar liraya doğru gideceğine dikkat çekiliyor. BDDK’nin verilerine göre en fazla kredi batıran sektörler ise şöyle:

  • Miktar olarak en fazla krediyi son bir yılda inşaat sektörü batırdı. Toptan ve perakende ticaret, motorlu araçlar servis hizmeti sektöründe takipteki kredi miktarı 23 milyar 774 milyon lira oldu. Geçen yıl aynı dönemde bu miktar 24 milyar 110 milyon liraydı. Perakende sektörü takipteki kredinin en fazla olduğu ikinci sektör oldu.
  • 2020 Kasım döneminde imalat sanayisinde takipteki kredi miktarı 27 milyar 832 milyon lirayken geçen yılın aynı döneminde bu miktar 23 milyar 417 milyon liraya indi. Bu rakamla imalat sanayisi en fazla takipteki kredi miktarı olan sektörler arasında üçüncü oldu.
  • Turizm sektöründe son bir yılda batık kredi miktarı 785 milyon liralık artışla 8 milyar 262 milyon liraya yükseldi. Bu dönemde taşımacılık, depolama ve haberleşme sektöründe takipteki kredi miktarı 6 milyar 901 milyon lira olurken tarım sektöründeki batık miktarı ise 4 milyar 416 milyon liraya çıktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur